Okupanci chcą zwiększyć skalę eksportu zbóż z Ukrainy.
Rosyjscy okupanci planują rozbudować zdolności morskich portów w Mariupolu i Bierdźansku, aby zwiększyć eksport ukraińskiego zboża z okupowanych terytoriów
Zgodnie z informacjami Centrum Narodowego Oporu, rosyjscy okupanci mają zamiar zwiększyć eksport produktów rolnych i innych towarów z okupowanych terytoriów.
W szczególności Rosjanie planują eksportować duże ilości zboża, a także wyposażenie z zakładów metalurgicznych, które zostały przejęte.
Zgodnie z informacjami Centrum, na okupowanej części obwodu chersońskiego już zebrano ponad 1,3 mln ton zboża, większość z którego planuje się wywieźć poza okupowane terytoria.
Od początku roku do sierpnia okupanci zorganizowali ponad 15 rejsów z ukraińskim zbożem z portu Mariupol do Rosji.
Niedawno podano, że Rosjanie wywieźli ponad 80 tysięcy ton ukraińskiego zboża z okupowanego Doniecka.
Rosyjska spółka państwowa, założona przez wrogów, eksportowała w 2023 roku ponad 212 tysięcy ton zboża z okupowanej części obwodu zaporoskiego o łącznej wartości około 46 milionów dolarów. Zboże jest eksportowane do Turcji, Libii i Izraela, proces ten obejmuje również firmy europejskie.
Czytaj także
- Ataki na Charkowszczyznę: 6 ofiar śmiertelnych i 90 rannych po ostrzałach 74 miejscowości
- Sześć bomb lotniczych na Sumy: kierowca trolejbusu w stanie krytycznym po ataku Rosji
- Fala upałów w Europie: szkoły zamknięte we Francji, temperatura sięga 43°C
- Ponad pół setki uderzeń w ciągu doby na Dniepropietrowszczyźnie: ofiara śmiertelna i ranni
- Atak dronem na blok w Charkowie: ranna kobieta, zniszczone mieszkania
- Kobieta ranna po ataku dronem FPV na blok w Charkowie

