Okupanci chcą zwiększyć skalę eksportu zbóż z Ukrainy.
Rosyjscy okupanci planują rozbudować zdolności morskich portów w Mariupolu i Bierdźansku, aby zwiększyć eksport ukraińskiego zboża z okupowanych terytoriów
Zgodnie z informacjami Centrum Narodowego Oporu, rosyjscy okupanci mają zamiar zwiększyć eksport produktów rolnych i innych towarów z okupowanych terytoriów.
W szczególności Rosjanie planują eksportować duże ilości zboża, a także wyposażenie z zakładów metalurgicznych, które zostały przejęte.
Zgodnie z informacjami Centrum, na okupowanej części obwodu chersońskiego już zebrano ponad 1,3 mln ton zboża, większość z którego planuje się wywieźć poza okupowane terytoria.
Od początku roku do sierpnia okupanci zorganizowali ponad 15 rejsów z ukraińskim zbożem z portu Mariupol do Rosji.
Niedawno podano, że Rosjanie wywieźli ponad 80 tysięcy ton ukraińskiego zboża z okupowanego Doniecka.
Rosyjska spółka państwowa, założona przez wrogów, eksportowała w 2023 roku ponad 212 tysięcy ton zboża z okupowanej części obwodu zaporoskiego o łącznej wartości około 46 milionów dolarów. Zboże jest eksportowane do Turcji, Libii i Izraela, proces ten obejmuje również firmy europejskie.
Czytaj także
- Nocny ostrzał Zaporoża: ranni, pożary i zniszczone samochody
- Ukraińskie drony odcinają Krym od świata – półwysep zamienia się w wyspę
- Katastrofa w Katarze: 18 osób uznanych za zaginione, 54 rannych po eksplozji na terminalu gazowym
- Atak na Charkowszczyznę: pociski i drony uderzyły w dwa rejony
- Ataki na Charkowszczyznę: 6 ofiar śmiertelnych i 90 rannych po ostrzałach 74 miejscowości
- Sześć bomb lotniczych na Sumy: kierowca trolejbusu w stanie krytycznym po ataku Rosji

