Emerytom zostaną wypłacone dodatkowe świadczenia za przepracowane lata już w 2025 roku.
W 2025 roku emeryci, którzy osiągnęli 65. rok życia, będą mieli prawo do dodatkowych wypłat od państwa. Aby to się jednak stało, muszą mieć odpowiedni staż pracy: kobiety - co najmniej 30 lat, a mężczyźni - co najmniej 35 lat. O tym informuje kanał 24.
Jeśli emerytura osoby, która osiągnęła 65 lat, jest mniejsza niż 40% minimalnego wynagrodzenia, czyli mniej niż 8 000 hrywien (na rok 2024), automatycznie zostanie przyznane dodatkowe świadczenie.
W 2025 roku zasada ta pozostanie niezmieniona, więc emeryci nie będą musieli zgłaszać się do Funduszu Emerytalnego po środki.
Dodatkowe wypłaty przewidziane są nie tylko dla emerytów w wieku 65 lat. Na przykład emeryci w wieku od 70 do 74 lat otrzymają dodatek w wysokości 300 hrywien, od 75 do 79 lat - 456 hrywien, a dla osób powyżej 80. roku życia kwota dopłaty wyniesie 570 hrywien.
Warto przypomnieć, że od 2025 roku emerytury zostaną zmniejszone dla ponad 23 tysięcy osób.
Czytaj także
- Ochrona majątku w czasie konfliktu: jakie odszkodowania przysługują Ukraińcom
- Pierwsza rata unijnego kredytu dla Ukrainy – 3,2 mld euro trafi do Kijowa jeszcze przed lipcem
- Analitycy: Ceny paliw w Polsce mogą spaść – benzyna 95-oktanowa nawet do 55 zł
- Mieszkańcy Kijowa do lipca bez zmian w opłatach za media, ale bilety komunikacji miejskiej zdrożeją do 30 hrywien
- Unia Europejska planuje ogólny limit gotówki – 10 000 euro. Jak wyglądają przepisy w poszczególnych krajach?
- Od 26 czerwca 2026 r. nowy wymóg NBU: kod autoryzacyjny przy doładowaniach kart w terminalach

