Pierwsze mandaty od TCK w wysokości 17 tysięcy hrywien: poseł opowiedział o kilku przypadkach.
01.08.2024
2841
Dziennikarz
Szostal Oleksandr
01.08.2024
2841
Aleksandr Fedijenko, poseł Ukrainy, poinformował o pierwszych przypadkach nałożenia mandatów przez terytorialne centra kompletności (TCK) na obywateli podlegających poborowi po zarejestrowaniu ich w aplikacji „Rezerwa+”.
Fedijenko opowiedział o trzech konkretnych przypadkach:
- Obywatel podlegający poborowi, który wcześniej nie był zarejestrowany w TCK, otrzymał mandat w wysokości 17 tysięcy hrywien po zgłoszeniu w celu uaktualnienia danych.
- Obywatel, który zgubił wojskową legitymację, także został ukarany mandatem w wysokości 17 tysięcy hrywien przy próbie uaktualnienia danych.
- W trzecim przypadku obywatel podlegający poborowi, posiadający zaświadczenie od policji o kradzieży dokumentów wraz z wojskową legitymacją, otrzymał mandat w wysokości 5100 hrywien.
Fedijenko zaznaczył, że wszystkie mandaty zostały nałożone zgodnie z obowiązującym prawem, ale wyraził wątpliwości co do zasadności mandatu w pierwszym przypadku. Wyraził również przypuszczenie, że kierownik TCK może mieć swoje wyjaśnienia, ale podkreślił, że działania kierowników TCK są zgodne z prawem.
Ponadto Fedijenko poinformował, że od 1 sierpnia 10 kategorii ukraińców utraciło prawo do zwolnienia z poboru.
Czytaj także
- Mimo sankcji: UE zwiększa import rosyjskich paliw – przegląd danych z maja
- Polska i Ukraina ogłaszają konferencję odbudowy w 2026 roku: 5 tysięcy gości i 200 umów
- Afera za 23 miliony: urzędnicy i wykonawcy oskarżeni o manipulacje przy budowie schronów
- Nowe zarzuty w aferze amunicyjnej: szef firmy oskarżony o unikanie 21 mln zł VAT
- Aż 12 lat więzienia grozi byłym urzędniczkom z obwodu lwowskiego za wyłudzenie 41 mln hrywien na socjalnych świadczeniach
- Od lipca nowe zasady dodatków dla żołnierzy – które świadczenia ulegną zmianie

