Korea Północna po raz pierwszy oficjalnie potwierdziła udział w wojnie po stronie Rosji.
Centralna Komisja Wojskowa Partii Pracy Korei potwierdziła udział wojsk z KRLD w działaniach bojowych przeciwko ukraińskim siłom obrony na terytorium obwodu kurskiego w Rosji. Informację tę podano w specjalnym oświadczeniu kierowniczej instytucji partyjnej.
Z doniesień KCNA wynika, że decyzja o wysłaniu wojsk na wojnę w Rosji została podjęta na podstawie umowy o wzajemnej obronie między KRLD a Rosją. Przywództwo Korei Północnej traktowało tę sytuację jako zrozumiałą zgodnie z warunkami umowy o wszechstronnym partnerstwie strategicznym.
W oświadczeniu zaznaczono, że żołnierze z KRLD brali udział w działaniach bojowych tylko na terytorium Rosji. Zgodnie z postanowieniami ONZ i innymi międzynarodowymi umowami, jest to zgodne z zawartymi porozumieniami.
Dokładne dane o składzie, liczbie i stratach wojskowych kontyngentów z KRLD nie są podawane w komunikacie. Jednak w oświadczeniu zauważono, że w Pjongjangu zostanie wzniesiony pomnik północnokoreańskim żołnierzom za ich bohaterskie czyny na terytorium Rosji.
Czytaj także
- 160 ukraińskich jeńców wróciło do domu – wśród nich ponad stu obrońców Mariupola
- Kreml wywiera presję na Mińsk: Białoruś ma być wciągnięta w konflikt z Ukrainą
- Niemcy rozważają przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej z powodu rosyjskiego zagrożenia
- Zamieszanie wokół UPA: Polska odbiera Zelenskiemu order, a w tle groźba blokady UE
- Nowe zasady dla obronnych innowacji w Ukrainie: jak zmieni się funkcjonowanie Brave1
- Serbski przywódca rezygnuje: co wiemy o przedterminowych wyborach

