Rosja masowo wykorzystuje technologie kosmiczne w wojnie przeciwko Ukrainie - Ministerstwo Obrony.
Rosja wykorzystuje ponad 200 satelitów w wojnie z Ukrainą
Z danych Ministerstwa Obrony Ukrainy wynika, że Rosja aktywnie wykorzystuje systemy satelitarne w wojnie z Ukrainą, posiadając na orbicie ponad 200 urządzeń kosmicznych o przeznaczeniu wojskowym. W 2015 roku Federacja Rosyjska stworzyła Siły Powietrzno-Kosmiczne, łącząc Siły Powietrzne i Wojska Ochrony Przestrzeni Powietrznej.
'Zarządzają systemami satelitarnymi o przeznaczeniu wojskowym i podwójnym, uruchamiają urządzenia kosmiczne na orbicie, monitorują przestrzeń kosmiczną, wykrywają i neutralizują zagrożenia z kosmosu oraz w kosmosie', - zaznaczyli żołnierze.
Według ocen Ministerstwa Obrony Ukrainy, przeciwnik ma około 200 satelitów i 150 000 żołnierzy, którzy pracują z tym systemem. W przeciwieństwie do tego Ukraina ma tylko jeden aparat kosmiczny, który został zakupiony dzięki datkom obywateli i pomaga ukraińskim wojskom w przeciwdziałaniu zagrożeniom.
W Ministerstwie Obrony przyznają, że to niewystarczające. Podkreślają konieczność, aby Ukraina stała się pełnoprawnym uczestnikiem w przestrzeni kosmicznej, a nie tylko użytkownikiem usług kosmicznych. Ten cel jest jednym z kluczowych zadań Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Czytaj także
- Premier Szmyhal: Ukraina odzyska w tym roku więcej ziemi, niż Rosja zdobyła od stycznia
- Wzmocnienie współpracy obronnej tematem rozmowy Zełenskiego z von der Leyen
- Białoruś szykuje się do ataku pod dyktando Kremla? Zełenski ujawnia szczegóły budowy infrastruktury wojskowej
- Od polityki wielokierunkowej do godności: jak zmieniała się dyplomacja Ukrainy
- Żołnierze chronieni przed windykacją: czego komornik nie może im zabrać
- Rozmowy Svyrydenko z Tuskiem: Warszawa i Kijów o wspólnych projektach energetycznych

