SBU i NABU ujawnili kradzież 10 milionów w Ministerstwie Sprawiedliwości: kto jest podejrzany.
Wspólne śledztwo SBU i NABU wykazało, że główny urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości brał udział w oszustwie z budżetowymi pieniędzmi. W tym przestępstwie oskarżani są byli sekretarz stanu tego ministerstwa oraz inni urzędnicy z wyższych szczebli.
Z informacji SBU wynika, że przestępcy zawarli umowę z firmą na zakup sprzętu i oprogramowania za ponad 19 milionów hrywien w 2021 roku. Sztucznie zawyżyli wartość zakupu, co pozwoliło im ukraść ponad 10 milionów hrywien z budżetu.
Działania podejrzanych
Wśród podejrzanych znajduje się były sekretarz stanu, kierownicy oraz zastępcy wydziałów. Za te czyny grozi im kara pozbawienia wolności do 12 lat z konfiskatą mienia, poinformowano w SBU.
Także wcześniej SBU zatrzymała szpiega, który działał na rzecz Rosji, oraz ujawnili byłego urzędnika Ministerstwa Obrony w schemacie korupcyjnym.
W wyniku wspólnego śledztwa SBU i NABU ujawniono, że główny urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości brał udział w schemacie korupcyjnym, który doprowadził do utraty ponad 10 milionów hrywien z budżetu. W tej sprawie już wszczęto postępowanie karne, a podejrzani mogą stanąć przed sądem i otrzymać karę do 12 lat pozbawienia wolności z konfiskatą mienia.
Czytaj także
- Kijów i Kiszyniów na drodze do Unii: tempo akcesji zależy od spełnienia wymogów Brukseli
- Według Zełenskiego naciski na Rosję są zbyt słabe po ataku na Krzywy Róg
- Trump wzywa Zełenskiego do odważniejszych kroków – co ustalono podczas szczytu G7
- Kreml sieje dezinformację, by zablokować wejście Ukrainy do UE – ostrzega szef Kancelarii Prezydenta
- Niemiecki minister obrony apeluje do Europy: przygotujcie się na ograniczenie amerykańskiego wsparcia wojskowego
- Trump naciska na Zełenskiego: Waszyngton chce twardszej polityki wobec Moskwy

