W Winnicy planuje się budowę kolejnych 11 elektrowni słonecznych.
Rada Miejska Winnicy zatwierdziła zmiany w Programie budowy elektrowni słonecznych do własnego poboru energii elektrycznej przez obiekty komunalne. Głównym celem jest poszerzenie źródeł finansowania projektów i doskonalenie rozwiązań technicznych.
Podobne elektrownie słoneczne planuje się instalować także w instytucjach edukacyjnych, medycznych i sportowych w latach 2023-2027. To pozwoli zapewnić bezpieczeństwo energetyczne społeczeństwa i poprawić sytuację ekologiczną.
„Planujemy także zainstalować stacje słoneczne w naszych placówkach komunalnych i instytucjach. W tym roku zainstalowaliśmy już taką elektrownię słoneczną na dachu 3. szpitala, o łącznej mocy 71,4 kW. W ramach tego rozwiązania przewidziano montaż paneli słonecznych na 11 obiektach komunalnych. Następnym celem jest zainstalowanie "słońca" we wszystkich szkołach, przedszkolach i innych obiektach komunalnych” – powiedział Sergiej Morgunov.
Program przewiduje również oszczędność na nośnikach energii i minimalizację obciążeń na ogólny system energetyczny. Główny nacisk kładziony jest na zrównoważony rozwój i wdrażanie technologii ekologicznych.
„Po uruchomieniu elektrowni słonecznych oczekuje się znaczne obniżenie kosztów energii elektrycznej. Pozwoli to zoptymalizować budżet i wykorzystać oszczędzone środki na programy społeczne i projekty infrastrukturalne” – wyjaśniła Olga Remieszewska, dyrektor departamentu odnowy i rozwoju Rady Miejskiej Winnicy.
Lista obiektów do budowy elektrowni słonecznych będzie rozszerzana na podstawie szczegółowej analizy potrzeb energetycznych oraz ekonomicznej opłacalności. Oprócz środków budżetowych planuje się także pozyskanie inwestycji od międzynarodowych instytucji finansowych i prywatnych inwestorów.
Czytaj także
- Wstrząsy na Morzu Czarnym: u wybrzeży Krymu odnotowano serię trzęsień ziemi, najsilniejsze o magnitudzie 4,8
- Atak balistyczny na Odesszczyznę: jedna ofiara śmiertelna i trzy osoby ranne
- Prawie 900 uderzeń na Zaporoże i Sumy: są ofiary śmiertelne i ranni w wyniku rosyjskiego ostrzału
- Rosyjski dron uderzył w Zaporoże: nie żyje kobieta, ranny 11-letni chłopiec
- Wprowadzono harmonogramy wyłączeń prądu na Krymie – część miejscowości pozbawiona energii
- Rosyjski ostrzał Zaporoża 21 czerwca: dwie ofiary, w tym starsza kobieta

