Rząd sprawdzi licencje na złoża: kto straci prawo do wydobycia.

Rząd sprawdzi licencje na złoża: kto straci prawo do wydobycia
Rząd sprawdzi licencje na złoża: kto straci prawo do wydobycia

Rząd Ukrainy planuje przeprowadzenie rozległej kontroli firm, które otrzymały licencje na ważne złoża, i pozbawić pozwolenia tych, którzy nie prowadzą wydobycia. Przewodnicząca rządu Julia Swiridenko zaznaczyła, że takie obiekty powinny przynosić wyniki lub wracać na aukcję dla nowych inwestorów.

Ministerstwo Gospodarki i Państwowa Służba Geologii zaplanowały kompleksowy audyt użytkowników zasobów na strategicznych złożach. Swiridenko podkreśliła, że planuje się sprawdzenie działalności firm i uniknięcie bezczynności.

Oprócz tego rząd aktualizuje warunki konkursów na przydział węglowodorów, gdzie partner ze Stanów Zjednoczonych otrzyma prawo do wykupu produktu. To pomoże przyspieszyć odbudowę sektora energetycznego i przyciągnąć inwestycje zagraniczne.

1 maja podpisano umowę między Ukrainą a USA o utworzeniu Funduszu Inwestycyjnego Odbudowy i Partnerstwa w dziedzinie surowców. Umowa przewiduje kontrolę nad złożami i zasobami na Ukrainie, a także partnerskie relacje na równych prawach bez decydującego głosu.

Fundusz będzie kierował inwestycje do Ukrainy, projekty infrastrukturalne i przetwórcze, zapewniając ochronę państwowego nadzoru nad zasobami.

Ukraiński rząd przygotowuje się do kontroli firm, które otrzymały licencje na złoża, oraz ustanowienia nowych zasad w zakresie użytkowania zasobów. Planowane jest również przyciąganie inwestycji zagranicznych poprzez partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi.


Czytaj także

Reklama