Oficer z Odessy zorganizował schemat unikania służby: do 12 lat więzienia.

Oficer z Odessy zorganizował schemat unikania służby: do 12 lat więzienia
Oficer z Odessy zorganizował schemat unikania służby: do 12 lat więzienia
Zastępca dowódcy jednostki wojskowej z obwodu Odeskiego wraz ze wspólnikami pomagał żołnierzom unikać służby. Jednak przestępcy zostali przyłapani na gorącym uczynku, uczestnikom schematu grozi do 12 lat więzienia.

O tym informuje Państwowe Biuro Śledcze.

Szczegóły sprawy

Dzięki pomocy figurantów żołnierze pozostawali w domach, ale według dokumentów byli na służbie i otrzymywali pełne wynagrodzenie. Karty bankowe z pensją przekazywali organizatorom, którzy wypłacali środki i zatrzymywali je dla siebie.

Z danych śledztwa wynika, że w czasie działania schematu przestępcy zarejestrowali ponad 20 'zdalnych' żołnierzy i w ten sposób przywłaszczyli sobie do 20 milionów hrywien. Tylko w ciągu czterech miesięcy urzędnik otrzymał niemal 2,5 mln hrywien wypłat, które były zarejestrowane na 'fikcyjnych' żołnierzy.

Jakie grozi kary

Figurantom postawiono zarzuty z art. 2 ust. 364 Kodeksu karnego Ukrainy, ust. 5 art. 27, ust. 4 art. 409 Kodeksu karnego Ukrainy (nadużycie stanowiska służbowego, przekroczenie uprawnień służbowych i unikanie obowiązków wojskowych). Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że niedawno pisaliśmy o schemacie wojskowego z Odessy dotyczącego przeniesienia do jednostek tylnych. A także o tym, jak ukarano żołnierza ZSU za rzeź w Odeskiej Arkadii.

Podsumowanie: Zastępca dowódcy jednostki wojskowej z obwodu Odeskiego wraz ze wspólnikami zostali zatrzymani za pomoc żołnierzom w unikaniu służby, przywłaszczając niemal 20 milionów hrywien. Grozi im do 12 lat więzienia za nadużycie władzy oraz unikanie obowiązków wojskowych.

Czytaj także

Reklama