Państwo nie przejmie zniszczonej elektrociepłowni w Kijowie. Władze stawiają na odbudowę.
Odbudowa Darnyckiej Elektrociepłowni bez nacjonalizacji
Jak informuje Novyny.live: Władze Ukrainy nie zamierzają przejmować na własność państwa zniszczonej w wyniku rosyjskich ostrzałów Darnyckiej Elektrociepłowni w Kijowie. Minister energetyki Denys Szmyhal poinformował, że priorytetem rządu jest przywrócenie sprawności infrastruktury energetycznej. Jak podkreślił, obiekt pozostanie w rękach prywatnych, a państwo zamierza wspierać jego remont.
Podczas wystąpienia w Radzie Najwyższej Szmyhal zaznaczył, że uszkodzona infrastruktura energetyczna nadaje się do odbudowy. Rząd planuje przywrócić działanie elektrociepłowni jeszcze przed kolejnym sezonem grzewczym.
„Nie będziemy nacjonalizować Darnyckiej Elektrociepłowni – pozostaje ona własnością prywatną i tak już zostanie. Naszym celem jest pomoc w jej odbudowie” – oświadczył Denys Szmyhal.
Szef resortu energii zwrócił również uwagę na nadzór państwa nad wszystkimi elektrociepłowniami. Poinformował, że premier osobiście koordynuje w tej sprawie spotkania. Zimą Rosja przeprowadziła serię ataków na ukraińskie obiekty energetyczne, w wyniku czego Darnycka Elektrociepłownia została całkowicie zniszczona.
W ramach działań naprawczych ukraińskie delegacje inżynieryjne odwiedziły już kilka państw europejskich, m.in. Łotwę, Niemcy i Austrię, aby pozyskać niezbędny sprzęt.
„Nasi partnerzy finansują demontaż i logistykę dostaw całych zespołów urządzeń dla naszych elektrociepłowni. To najszybsza ścieżka odbudowy” – dodał Denys Szmyhal.
Rząd kontynuuje prace nad przywróceniem stabilności systemu energetycznego w perspektywie długoterminowej.
Wyzwania dla ukraińskiego sektora energetycznego
Sytuacja Darnyckiej Elektrociepłowni obrazuje ogólne problemy, z jakimi mierzy się ukraińska energetyka w warunkach wojny. Kluczowym zadaniem staje się odbudowa infrastruktury, ponieważ zniszczenie obiektów energetycznych bezpośrednio wpływa na dostawy ciepła i prądu w kraju.
Pozyskiwanie sprzętu od międzynarodowych partnerów to istotny krok w kierunku szybkiej naprawy. Może on także przyczynić się do pogłębienia współpracy z innymi państwami w obszarze energetyki.
Czytaj także
- Zmiana kursu Trumpa? G7 zwiększa wsparcie militarne dla Ukrainy
- Premier Szmyhal: Ukraina odzyska w tym roku więcej ziemi, niż Rosja zdobyła od stycznia
- EBRR wspiera odbudowę ukraińskiej energetyki – sektor potrzebuje 91 mld dolarów
- Ukraińcy mogą spać spokojnie? Szmyhal wyjaśnia wpływ kryzysu w Iranie
- 178 milionów euro od Holandii dla Ukrainy na zimę: jakie wsparcie otrzyma sektor energetyczny
- Ponad 10 GW mocy do odbudowy: Szmyhal ostrzega przed trudnym sezonem zimowym

