Wyższe mandaty i punkty karne dla kierowców – nowy pomysł w Ukrainie.

Wyższe mandaty i punkty karne dla kierowców – nowy pomysł w Ukrainie
Wyższe mandaty i punkty karne dla kierowców – nowy pomysł w Ukrainie

Kary finansowe w górę i nowy system punktów

Jak informuje Novyny.live: Władimir Krejdenko, wiceprzewodniczący parlamentarnego Komitetu ds. Transportu i Infrastruktury, poinformował o planach zaostrzenia kar dla kierowców. Obecnie mandaty za przekroczenie prędkości wynoszą 170 lub 340 hrywien, ale te kwoty mogą wkrótce znacząco wzrosnąć. Dodatkowo rozważa się wprowadzenie systemu punktów karnych.

Jak wyjaśnił Krejdenko, kierowcy notorycznie łamiący przepisy mogliby otrzymywać nie tylko grzywny, ale także punkty karne.

„Jeśli jesteś systematycznym łamiącym przepisy, oprócz mandatu dostajesz punkt karny” – powiedział polityk.

Poparcie w parlamencie i alarmujące dane

Inicjatywa ma szanse na realizację – około 70% deputowanych jest gotowych ją poprzeć. Na razie jednak projekt ustawy w sprawie punktów karnych nie jest procedowany. Warto dodać, że Ukraina zajmuje obecnie pierwsze miejsce w Europie pod względem śmiertelności w wypadkach drogowych.

„Nauka przepisów ruchu drogowego musi być obowiązkowym elementem edukacji” – podkreślił Krejdenko, wskazując na potrzebę szkolenia kierowców.

Zdaniem polityka, Ukraina powinna wdrożyć sprawdzone europejskie rozwiązania w zakresie zarządzania ruchem. Proponowane zmiany – wyższe mandaty i punkty karne – mogą stać się kluczowym narzędziem w walce z plagą wypadków na ukraińskich drogach. W obliczu rosnącej liczby ofiar śmiertelnych, takie środki mogą znacząco poprawić bezpieczeństwo i zdyscyplinować kierowców.


Czytaj także

Reklama