Zeleński spotkał się z szefem MSZ Izraela - wideo.

Zeleński spotkał się z szefem MSZ Izraela - wideo
Zeleński spotkał się z szefem MSZ Izraela - wideo

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński spotkał się 23 lipca z ministrem spraw zagranicznych Izraela Gideonem Saarem. Przyjechał do Kijowa z roboczą wizytą, o czym sam Zełeński poinformował w Telegramie.

O czym rozmawiali Zełeński i szef MSZ Izraela

Podczas spotkania omawiano współpracę gospodarczą i obronną, wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej oraz możliwości wspólnej produkcji broni. Zełeński wyraził podziękowanie dla Izraela za przekazaną pomoc w zakresie zapewnienia systemów wodociągowych dla południowych regionów, a także wyraził nadzieję na wsparcie dla humanitarnego rozminowania zanieczyszczonych terenów.

Głowa państwa podkreśliła: 'Dziękuję za gotowość do pomocy. Dziękuję za wizytę. To sygnał wsparcia dla naszego kraju, szczególnie podczas wojny, w trudnym czasie.'

Z kolei Saar podkreślił chęć wzmacniania relacji między Ukrainą a Izraelem we wszystkich dziedzinach, uważając nasz kraj za ważnego partnera.

Przypomnijmy, że wcześniej Zełeński ogłosił nadchodzący nowy etap pomocy ze strony NATO, który przewiduje nie tylko wzmocnienie wsparcia technicznego. Ponadto prezydent wyraził przekonanie, że Ukraina może stać się partnerem dla krajów Afryki, pomagając w zniszczeniu wpływów Federacji Rosyjskiej po zakończeniu konfliktu w Donbasie i rozwijając ukraiński sektor obronny.

Spotkanie Zełeńskiego i Saara było akcentem na wsparciu i rozszerzeniu współpracy między Ukrainą a Izraelem w różnych dziedzinach, w tym pomocy obronnej i humanitarnej w warunkach wojny, a także w perspektywie rozwoju wzajemnie korzystnych relacji w przyszłości.


Czytaj także

Reklama