До 100 гривень за пачку масла: чому виробники продуктів закладають 'запас' у ціни.
Україна знову стикається зі зростанням цін на продукти. За даними Державної служби статистики, споживча інфляція в жовтні збільшилася до 9,7% порівняно з 7,5% у вересні. Серед продуктів харчування це зростання становить 10,9% в порівнянні з минулимроком.
Мінфін вказує, що виробники змушені включати 'запас' у ціни, оскільки вартість виробництва продовжує зростати через подорожчання сировини, енергоносіїв та логістики.
Хліб та хлібопродукти
За словами першого віце-президента Всеукраїнської асоціації пекарів Юрія Дученка, у жовтні ціни на хліб у магазинах вже підвищилися на 5-10%. Домовленості про це були досягнуті з торговельними мережами.
'З листопада до кінця року ми очікуємо подорожчання борошна ще на 11% (зараз хлібопеки купують його по 15-16 тисяч гривень за тонну з ПДВ), упаковки - на 10%, логістики - на 8%, газу - на 11%, електроенергії - на 11%', - повідомляє Дученко.
Молочна продукція
Для багатьох українців ціни на молочну продукцію, зокрема вершкове масло, стали справжнім шоком, оскільки вони вже перевищують 100 гривень за пачку.
Керівник компанії 'Молочний альянс' Сергій Вовченко пояснює: 'Спочатку ціна на сировину зросла на 27%. Потім підвищилися ціни на електроенергію - більш ніж на 40%. Також підвищився газ. Всі ці чинники впливають на вартість готової продукції'.
Яйця та м'ясо птиці
Виробники яєць також змушені підвищувати ціни. Сергій Карпенко, керівник Союзу птахівників України, повідомляє, що навесні та влітку ціни на яйця були нижчі за їх собівартість, що призвело до збитків у птахофабрик. Окрім того, собівартість продовжувала зростати, оскільки зерно, кукурудза та шрот подорожчали на 50% порівняно з червнем.
Прогнози на майбутнє
Експерти попереджають, що зростання цін в Україні буде тривати. За підсумками листопада інфляційні показники можуть погіршитися.
'Якщо проаналізувати різні складові інфляції, можна бачити, що імпорт дорожчає повільно через стабільний курс гривні. Однак сфера продуктів харчування та енергетичних товарів для бізнесу мають високий ріст', - зауважує економіст Олексій Кущ.
За його словами, роздрібні ціни зростають повільніше, ніж промислова інфляція, яка наближається до 20%. Це змушує виробників підвищувати ціни для створення 'запасу'.
Читайте также
- Новая система оценки инвалидности: Минздрав объяснил правила видеозаписи
- От 19 до 70 тысяч: какие зарплаты предлагают военнослужащим и УБД в Украине
- Украинцам показали, сколько стоит аренда квартиры в странах Европы
- ПФУ показал, кто в Украине получает 200 тысяч гривен пенсии
- Осталось менее трех недель: некоторые украинцы срочно должны пройти ВЛК повторно
- Доллары не обмениваются: действуют жесткие запреты на покупку и продажу валюты