Що таке кліринг.
Підписання певних угод або угод може бути доволі цікавим процесом. Наприклад, буде корисно дізнатися, що таке кліринг і для чого він використовується. І якщо на перший погляд, кліринг що це, здається складним процесом, то простими словами це просто розрахунок між учасниками угоди.
Розбираючись, що це, потрібно врахувати і багато понять, що стосуються бірж. Але в цілому, такий процес також дозволяє в перспективі заробити.
Що таке кліринг на біржі?
Отже, що ж таке кліринг. Це процес, який відбувається між учасниками угоди. Точніше, це момент, коли у них відбувається взаємний розрахунок. Все це спрямовано на те, щоб цим учасникам угоди не потрібно було здійснювати багато грошових переказів. Тобто весь процес розрахунків спрощується. При цьому учасники угоди виконують всі взяті на себе зобов'язання.
З допомогою клірингу проводиться «очистка» (від англійського "clearing") взаємних вимог, дозволяючи компаніям, банкам та іншим фінансовим установам мінімізувати грошові перекази та ризики при розрахунках. Відповідно і саме назва процесу, на який погоджуються обидві сторони.
В цілому, цей процес називається ще й урегулюванням взаємних вимог. У цьому випадку є учасники ринку, які хочуть швидше виконати умови угоди. Тоді їм потрібен кліринговий орган, який фіксує і обробляє всі дані.
Процес простий і зрозумілий, у нього є кілька послідовних етапів:
-
Для початку потрібно зафіксувати угоду. Усі угоди, укладені на ринку, фіксуються, після чого кліринговий центр аналізує, які зобов'язання потрібно виконати.
-
Далі потрібно розрахувати підсумкову позицію. Кліринговий орган визначає чисті зобов'язання кожного учасника, що дозволяє уникнути безлічі фінансових переказів.
-
Вже після потрібно виконати зобов'язання. Кліринговий орган здійснює процес розрахунків, після чого учасники отримують кошти або активи.
У простого процесу є кілька видів. Все залежить від способів розрахунку, які зручні всім учасникам угоди.
Які види найпопулярніші:
-
Кліринг через банк. Це форма клірингу, при якій банки розраховуються один з одним. В Україні цей тип клірингу дозволяє значно скоротити час розрахунків між фінансовими установами, особливо в умовах національної платіжної системи і роботи з міжнародними платіжними системами.
-
Кліринг через валюту. Цей вид клірингу використовується при здійсненні міжнародних операцій з валютою. У випадку з Україною валютний кліринг став особливо актуальним з розвитком експорту та імпорту і при роботі з іноземними партнерами.
-
Є й кліринг через фондові ринки. Фондовий кліринг застосовується при здійсненні операцій на фондовому ринку, де проводяться взаємні розрахунки по купівлі-продажу цінних паперів. У 2024 році на українському фондовому ринку цей вид клірингу є важливим інструментом для зниження ризиків і ефективного виконання зобов'язань.
Пару слів потрібно сказати про товарний кліринг. Він потрібен тільки учасникам товарних ринків. В Україні товарний кліринг у 2024 році особливо затребуваний у сільськогосподарському та енергетичному секторах, де часто укладаються угоди на великі обсяги продукції.
Для чого взагалі потрібен кліринг?
У клірингових операцій є своя особлива роль. Тобто їх діяльність не розповсюджується на інші процеси на ринках. Клірингові організації грають ключову роль в організації розрахунків і мінімізації ризиків.
Яка функція таких організацій:
-
В першу чергу вони контролюють виконання зобов'язань усіх учасників угоди. Клірингові компанії перевіряють платоспроможність учасників і слідкують за тим, щоб усі сторони виконували свої зобов'язання.
-
Також така організація займається розрахунком позицій. Організації аналізують позиції сторін, дозволяючи звести операції до мінімальної кількості розрахунків.
-
Також вона проводить перевірку ліквідності. Клірингові компанії можуть перевіряти фінансовий стан учасників, що знижує ймовірність дефолтів.
Такий процес, як і спеціальні організації, дуже важливі для ринку в Україні в 2024 році.
В Україні в 2024 році, навіть незважаючи на війну, все ще проводиться кліринг. Це одна з основ фінансової стабільності, особливо в умовах посилюючоїся економічної інтеграції України з міжнародними ринками. В цілому, саме кліринг допомагає різним особам і організаціям у 2024 році забезпечувати надійні розрахунки по різним угодам. Це має особливе значення в умовах зростання економіки і припливу іноземних інвестицій.
У кліринга є цілий ряд переваг:
-
По-перше, мова йде про зменшення ризиків. Завдяки перевірці ліквідності і зобов'язань кліринг значно знижує ризики, пов'язані з неплатоспроможністю контрагента.
-
Також через кліринг відбувається оптимізація розрахунків. З допомогою клірингу можна звести безліч операцій до однієї підсумкової транзакції, що економить час і ресурси.
-
Забезпечує кліринг і прозорість всього процесу. Клірингові організації забезпечують контроль за виконанням угод, що робить ринок більш прозорим.
З допомогою клірингу стабілізується і фінансова система. Кліринг грає роль в підтриманні стабільності на ринку, що особливо важливо в умовах економічних змін.
Також кліринг має значний вплив на ефективність фінансових операцій, ліквідність і прозорість ринку. В Україні 2024 року кліринг сприяє покращенню взаємодії між банками і інвесторами, спрощує операції з цінними паперами і валютою та знижує ризики в разі коливань валютних курсів.
Кліринг в цілому дуже важливий для різних фінансових операцій. Також забезпечується прозорість ринку. В цілому, з ростом клірингових операцій, росте і кількість угод. З подільшенням обсягу угод на фондовому та товарному ринках кліринг буде затребуваним.
В цілому, кліринг — це важливий механізм, що забезпечує надійність фінансових операцій і стабільність ринків, навіть в Україні в 2024 році.
Читайте також
- Нацбанк за тиждень продав понад 590 мільйонів доларів
- ДТЕК поновив графіки відключень світла у 4 регіонах України
- Ліквідація МСЕК в Україні: що зміниться у законі про мобілізацію
- "Укренерого "оголосило два періоди відключень світла на 26 листопада
- Виплати добігають кінця: що відбувається з фінансуванням пенсій, субсидій та лікарняних
- Як активувати банківську картку в банкоматі або в Інтернеті