Що таке ліквідність банку простими словами.

Що таке ліквідність банку простими словами
Що таке ліквідність банку простими словами

Банківська система досить велика і різноманітна. Вона дозволяє добре заробити, якщо розуміти всі її терміни. Наприклад, що таке ліквідність банку, і як простими словами вона підходить для різного використання (наприклад, комерційного).

Розбираючи ліквідність банку, варто розглядати і додаткові фактори. В тому числі і ліквідність комерційного банку. Важно зрозуміти, що це, і як це приносить вигоду. 

Ліквідність банку: як це працює?

що таке ліквідність банку

Для початку потрібно розуміти, що ліквідність банку є ключовим фактором у всій банківській системі. Якщо говорити простіше, то це здатність виконувати взяті на себе фінансові зобов'язання (мова йде про зобов'язання перед клієнтом або контрагентом). Якщо говорити ще простіше, то це здатність банку швидко перетворити свої активи в гроші. Так він може покрити свої зобов'язання: 

  1. Виплати за вкладами.

  2. Погашення кредитів у інших банків. 

  3. Проведення поточних операцій. 

Ліквідність — це показник того, наскільки стійкий і надійний банк в короткостроковій перспективі.

ліквідність банка

У такого способу погашення своїх зобов'язань є і свої різновиди. Про що йдеться: 

  1. Ліквідність на поточний момент. Здатність банку виконувати зобов'язання в найближчі дні або навіть години. Вона залежить від наявності грошових коштів на рахунках.

  2. Середня ліквідність. Це здатність банку виконувати свої зобов'язання протягом кількох місяців. Для цього використовуються такі активи, як короткострокові цінні папери або кредити з малим терміном погашення.

  3. Ліквідність для довгострокових перспектив. Характеризує здатність банку залишатися платоспроможним протягом кількох років. В цьому випадку враховуються великі інвестиції і довгострокові кредити.

Кожен вид ліквідності має свої особливості. 

Як банк визначає ліквідність? 

ліквідність комерційного банку

Банк повинен проводити оцінку ліквідності. І це зрозумілий і достатньо прозорий процес. Він включає аналіз безлічі показників. Що точно враховується в розрахунку ліквідності: 

  1. Для початку потрібно взяти коефіцієнт поточної ліквідності. Він показує співвідношення між ліквідними активами (гроші, депозити в інших банках) та зобов'язаннями банку.

  2. Також потрібно враховувати менш стабільний показник, тобто миттєву ліквідність. Визначає частку найшвидше реалізовуваних активів в загальних активах.

  3. Потрібно врахувати і загальну ліквідність. Порівнює всі активи банку з його зобов'язаннями.

Ці коефіцієнти дозволяють регуляторам і інвесторам зрозуміти, наскільки банк стійкий. Також можна врахувати і додаткові фактори. 

Чому ліквідність потрібна банку? 

від чого залежить ліквідність банку

Ліквідність не просто звичайний показник, він дуже важливий для подальших стратегій банку. Чому у ліквідності є така важливість: 

  1. Довіра від клієнтів. Якщо банк не може вчасно видати гроші по вкладах, це підриває довіру клієнтів.

  2. Стійкість системи. Ліквідність окремих банків впливає на стабільність всієї фінансової системи.

  3. Регуляторні вимоги. Центральні банки та інші регулятори встановлюють мінімальні стандарти ліквідності для банків.

Тому банку не обійтися без розрахунку актуальної ліквідності. 

Що може вплинути на ліквідність певного банку? 

У ліквідності є багато факторів, які впливають і на оновлений показник, і на роботу банку в цілому. Також на саму ліквідність впливає багато факторів: 

  1. Якість активів. Якщо у банку багато високоліквідних активів (наприклад, державних облігацій), його ліквідність буде вищою.

  2. Зобов'язання. Чим більше короткострокових зобов'язань, тим складніше підтримувати ліквідність.

  3. Економіка. У часи криз ліквідність банків часто знижується через зростання кількості невозвратних кредитів і зниження доходів.

  4. Центральні банки можуть вводити заходи, які або підвищують, або знижують ліквідність банківської системи.

Втім, можуть бути й інші фактори, які впливають на ліквідність. 

Що банки роблять з ліквідністю? 

що банк робить з ліквідністю

Банк може і досить активно управляти ліквідністю. Які сфери використання: 

  1. Засоби для резерву. Частина коштів завжди зберігається у вигляді резерву на випадок непередбачених ситуацій.

  2. Використання кредитної історії і ліній. Банки можуть брати короткострокові кредити у інших банків або у центрального банку.

  3. Також ліквідність дозволить покращити продаж активів. У разі необхідності банк може швидко продати цінні папери або інше майно.

  4. Збільшення депозитів. Збільшення кількості вкладників допомагає збільшити ліквідність.

Тобто банку ліквідність необхідна. 

Які проблеми можуть виникнути з ліквідністю? 

Несмотря на важность этого понятия, с ликвидностью могут возникнуть свои проблемы. Пару примеров: 

  1. Великий кризис 2008 року. Багато банків по всьому світу зіткнулися з проблемою ліквідності, оскільки втратили доступ до короткострокових кредитів.

  2. Банкрутство Lehman Brothers. Цей банк не зміг підтримувати свою ліквідність, що призвело до його краху і серйозних наслідків для всієї світової економіки.

Центральні банки відіграють важливу роль в забезпеченні ліквідності комерційних банків. Вони використовують такі інструменти, як:

  1. Сфера кредитування. Центральні банки можуть видавати короткострокові кредити під заставу активів.

  2. Зменшення ставок по відсотках. Це робить кредити дешевшими і стимулює ліквідність.

  3. Викуп деяких активів. Купуючи активи у комерційних банків, центральний банк збільшує кількість готівкових коштів в системі.

В цілому, ліквідність має багато суміжних понять. Його складно віднести до простого фінансового показника. Про ліквідність потрібно дізнатися інвесторам, а ще тим, хто хоче працювати на фондовому ринку. Також ліквідність служить певною оцінкою. Вона показує успішність банку. Важно помнить, что высокий уровень ликвидности — это признак устойчивости банка, а нехватка ликвидности может стать сигналом о возможных проблемах. В остальном это важный показатель, который неразрывно связан с банком. 


Читайте також

Отримай доступ в канал свіжих новин 112.ua