7 hrywien za kilowat i 20 za metr sześcienny gazu: Popienko ostrzega przed gwałtownym wzrostem taryf komunalnych.
Przewodniczący Związku Konsumentów Usług Komunalnych Ołeh Popienko ostrzegł, że w 2025 roku można spodziewać się podwyżek taryf na prąd, ogrzewanie i gaz.
O tym powiedział w programie Ranok.LIVE, cytowany przez „Chwila”.
Według Popienki, od czerwca 2025 roku taryfa za prąd wzrośnie o co najmniej 7 hrywien za kilowat, a koszt gazu wkrótce osiągnie poziom 18-20 tys. hrywien za tysiąc metrów sześciennych.
Wyjaśnił, że jest to skutek memorandum z MFW, który przewiduje zbliżenie taryf do poziomów rynkowych celem pokrycia kosztów przedsiębiorstw.
Jeśli mówimy o podwyższeniu taryf na gaz, na przykład do 18 lub 20 tys., taryfy będą wzrastać rocznie o 9,5 hrywien, a następnie 11, 13 i tak dalej. To samo dotyczy energii elektrycznej - najpierw do 7 hrywien, a później 8–9, aż zrównają się z kosztem energii elektrycznej, którą obecnie płaci biznes
Popienko zaznaczył również, że podwyżki będą przeprowadzane etapami, być może rokrocznie, co pozwoli uniknąć gwałtownych skoków cen.
Przypomnijmy, Ukraińcom podano powody, dla których mogą zostać odmówione dotacje na sezon grzewczy.
Czytaj także
- Oszczędzaj na doładowaniach: Oschadbank oferuje 0,5% zwrotu (do 500 UAH)
- Odeski targ „Czeriomuszki” traci klientów – ile teraz kosztują warzywa i zioła?
- Wzrost cen chleba w Ukrainie o 25% w ciągu roku – ekspert ostrzega przed drożyzną mięsa i nabiału
- Nawet 25 tys. zł rocznie dopłacą właściciele mieszkań i domów – nowy podatek od nieruchomości w 2026 roku
- Rosyjski gigant gazowy na historycznym dołku – akcje Gazpromu najtańsze od 2009 roku
- Nawet 65 000 zł dotacji na biznes w gminie Snihuriwka – oto szczegóły

