Rodzice będą musieli płacić: mandaty za bullying w szkołach mogą wzrosnąć dziesięciokrotnie.
Mandaty za bullying mogą wzrosnąć dziesięciokrotnie
Ombudsman edukacyjny Ukrainy Nadiya Leshchyk twierdzi, że mandaty za bullying w szkołach mogą być zwiększone dziesięciokrotnie. Uważa, że obecne wysokości mandatów (850-1700 hrywien) są niewystarczająco skuteczne, ponieważ zbyt niska kwota skłania niektóre osoby do po prostu zapłacenia mandatu, unikając odpowiedzialności i pracy wychowawczej z dzieckiem. Według Leshchyk skuteczny mandat powinien zaczynać się od 10 000 hrywien. Wierzy też, że zwiększenie mandatu stanie się czynnikiem powstrzymującym dla wszystkich uczestników procesu edukacyjnego, w tym dla rodziców, nauczycieli i uczniów.
Ombudsman zwrócił uwagę na problem dokumentowania przypadków bullyingu. Zwykle sprawy kończą się niepowodzeniem z powodu błędów w dokumentacji. Poszkodowani uczniowie mają trudności z gromadzeniem dowodów bullyingu. Szczególny niepokój budzą sytuacje, gdy uczniowie dokumentują przypadki bullyingu na wideo lub audio, ale rodzice bulterierów lub nauczyciele zabierają urządzenia i usuwają nagrania.
Według Leshchyk, zwiększenie mandatu do 10 tysięcy hrywien zmusi rodziców i nauczycieli do bardziej poważnego podejścia do przypadków bullyingu i zmotywuje ich do zapobiegania konfliktom od samego początku.
Czytaj także
- Mieszkańcy Kijowa do lipca bez zmian w opłatach za media, ale bilety komunikacji miejskiej zdrożeją do 30 hrywien
- Unia Europejska planuje ogólny limit gotówki – 10 000 euro. Jak wyglądają przepisy w poszczególnych krajach?
- Od 26 czerwca 2026 r. nowy wymóg NBU: kod autoryzacyjny przy doładowaniach kart w terminalach
- Amerykanie zezwolili na handel ropą z Iranem na dwa miesiące – jakie to ma znaczenie dla Ukrainy
- Odesa wprowadza jednolitą stawkę za parkowanie: ile zapłacą kierowcy od lipca
- Nowe opłaty za powiadomienia SMS w bankach – sprawdź, ile zapłacisz

