Energiczna pomoc: darczyńcy zainwestowali 1,2 miliarda euro w odbudowę ukraińskiej infrastruktury.
23.04.2025
4290
Dziennikarz
Szostal Oleksandr
23.04.2025
4290
Fundusz wsparcia energii Ukrainy otrzymał darowizny od darczyńców w wysokości 1,2 miliarda euro w ciągu trzech lat swojej działalności. Ministerstwo energii nazywa Fundusz skutecznym narzędziem międzynarodowej pomocy w sektorze energetycznym. Minister energii Herman Haluszczenko podkreśla, że Fundusz stał się ważnym instrumentem w udzielaniu międzynarodowej pomocy, sprzyjając szybkiemu rozwiązywaniu problemów związanych z zakupem sprzętu i przeprowadzaniem bieżących napraw infrastruktury energetycznej. Wiele ukraińskich firm energetycznych zgłaszało się do Funduszu i kontynuuje współpracę z nim. Wsparcie Funduszu natychmiast wsparła Dania z wkładem w wysokości 500 tysięcy euro. Obecnie Fundusz zjednoczył 33 darczyńców z 22 krajów, w tym państwa, prywatne firmy, korporacje i organizacje międzynarodowe. Już około 70 ukraińskich firm energetycznych z wszystkich regionów kraju otrzymało pomoc. Priorytetowo traktowany jest sprzęt do odbudowy zasilania elektrycznego, transformatory, generatory, produkty kablowe, maszyny i inne. Cała ta pomoc jest skierowana na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy.
Czytaj także
- Ankara ponownie zaprasza Rosję i Ukrainę do stołu negocjacyjnego – Fidan wzywa do rozmów
- Rosyjskie zagrożenia hybrydowe: Estonia i Finlandia wzmacniają obronę przed NATO-wskimi prowokacjami
- Szef polskiej dyplomacji apeluje o bezpośrednie rozmowy przywódców Ukrainy i Rosji
- 160 ukraińskich jeńców wróciło do domu – wśród nich ponad stu obrońców Mariupola
- Kreml wywiera presję na Mińsk: Białoruś ma być wciągnięta w konflikt z Ukrainą
- Niemcy rozważają przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej z powodu rosyjskiego zagrożenia

