Fedorow ogłosił uruchomienie głosowego asystenta AI w aplikacji 'Działanie'.
Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy planuje wprowadzenie nowej technologii w aplikacji 'Działanie'.
Wicepremier Mychajło Fedorow ogłosił uruchomienie asystenta AI, który uprości komunikację obywateli z instytucjami państwowymi już w pierwszym kwartale 2025 roku. O tym informuje 'Interfax-Ukraina'.
Pracujemy nad tym, aby w 'Działaniu' pojawił się taki pewien asystent, który może wykorzystywać język AI, pewny agent AI, do którego możesz się zwrócić, jeśli masz problem podczas interakcji z państwem.
Nowy asystent będzie mógł przetwarzać głosowe zapytania, zamieniając je na tekst i kierując do odpowiednich organów państwowych.
Uruchomienie asystenta AI jest częścią strategii transformacji cyfrowej Ukrainy. 'Jeśli mówimy o sztucznej inteligencji, to mamy ambitny cel - do 2030 roku znaleźć się w pierwszej trójce krajów na świecie w dziedzinie integracji i wykorzystywania rozwiązań AI', - zauważył Fedorow.
Jednocześnie minister wezwał do realistycznych oczekiwań, wskazując, że pojawienie się konkurentów OpenAI lub DeepSeek w Ukrainie w 2025 roku jest mało prawdopodobne.
Projekt jest realizowany w ramach działalności AI Center of Excellence - międzynarodowego hubu, który wspiera wdrażanie sztucznej inteligencji w sektorze publicznym Ukrainy. Oprócz asystenta AI, ministerstwo zajmuje się innymi projektami, w tym platformą fundraisingową, mediami językowymi, BrayOne i inicjatywami GovTech.
Czytaj także
- Rekordowy exodus z Krymu. Kolejki na moście tylko w jedną stronę
- Ministerstwo Obrony Ukrainy ujawnia nowy system wynagrodzeń dla żołnierzy – ile zarobi piechota?
- Premiera ukraińskich dronów „Nietoperz” i „Szmyga” na targach w Paryżu. Koalicja „Ramstein” przeznacza miliard dolarów na pociski Patriot
- 11 tysięcy żołnierzy rosyjskich w rejonie Konstantynówki – szczegóły prób szturmu
- Rekordowy maj pod względem wyzwalania terytoriów: Szef MON Fedorov wskazuje na przewagę Sił Zbrojnych Ukrainy
- Żołnierze dostaną część zysków ze swoich wynalazków – nawet 25% z licencji

