Fico szantażuje Ukrainę uchodźcami i energią elektryczną przez rosyjski gaz.
Słowacki rząd przygotowuje środki w związku z decyzją Ukrainy o wstrzymaniu tranzytu rosyjskiego gazu, powiedział premier Robert Fico. Zaznaczył również, że możliwe jest ograniczenie wsparcia dla ukraińskich obywateli w Słowacji oraz wstrzymanie dostaw energii elektrycznej.
Fico twierdzi, że zatrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę doprowadzi do strat w wysokości 500 milionów euro rocznie dla Słowacji. Określa tę decyzję jako 'sabotowanie Zelenskiego'.
Zgodnie z wypowiedzią słowackiego premiera, 7 stycznia rząd omówi tę kwestię w Brukseli. Następnie odbędzie się posiedzenie rządu i rady koalicji w celu uzgodnienia odpowiednich działań.
„W imieniu Smer-SD ogłaszam, że jesteśmy gotowi prowadzić negocjacje i uzgodnić w koalicji wstrzymanie dostaw energii elektrycznej oraz znaczne ograniczenie wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy przebywają na terytorium Republiki Słowackiej” – powiedział Fico.
Przypominamy, że od 1 stycznia Ukraina wstrzymała tranzyt rosyjskiego gazu do kilku krajów UE oraz niezależnej Mołdawskiej Republiki Pridnestrowia.
Czytaj także
- Po ataku w Konstancy premier Słowacji wzywa do rozmów z Kremlem
- Bruksela alarmuje: 90 miliardów euro dla Ukrainy wisi na włosku przez weto Orbána i Ficy
- Szef węgierskiej dyplomacji przyznał się do potajemnych rozmów z Ławrowem. „Polityka sankcyjna UE poniosła klęskę”
- Budapeszt domaga się zniesienia unijnych restrykcji wobec rosyjskich oligarchów – Szijjártó w bezpośrednim kontakcie z Ławrowem
- Pięć państw Unii Europejskiej oskarżonych przez obrońców praw człowieka o łamanie zasad państwa prawa
- Premier Słowacji grozi wetem wobec 20. pakietu unijnych sankcji na Rosję

