Amerykańskie rynki akcji przeżyły najgorszy dzień roku: inwestorzy przestraszyli się recesji z powodu polityki taryfowej Trumpa.
Amerykańskie indeksy akcji gwałtownie spadły z powodu ekonomicznych ciosów
Indeks technologiczny Nasdaq Composite miał najgorszy dzień od pięciu lat, spadając o 4,18%. S&P 500 spadł o 2,75%, co doprowadziło do zbliżenia do indeksu korekcyjnego na 9% poniżej rekordowego maksimum. Przemysłowy indeks Dow Jones stracił 1,99%.
Spadek spowodowany niepewnością polityki taryfowej Trumpa
Przewodniczący Krajowej Rady Ekonomicznej Kevin Hassett jest przekonany, że amerykańska gospodarka ma wszelkie szanse wyjść z tej sytuacji i nawet zwiększyć płace. Jednak analitycy nie są pewni sukcesu jego polityki i przewidują dalszy spadek indeksów.
Firmy technologiczne najbardziej ucierpiały
Pod wpływem tej sytuacji najbardziej ucierpiały firmy technologiczne, takie jak Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia i Meta. Duże straty poniosły także Tesla, Coinbase i Microstrategy.
Spadek rynku akcji jest wynikiem barier handlowych i taryf
Prognozy dotyczące przyszłości są niejednoznaczne, ale dużą rolę odgrywają w nich niepewność polityki taryfowej Trumpa oraz zagrożenie recesją.
Czytaj także
- Nowe zasady zaokrąglania kwot na paragonach w Ukrainie – co się zmienia?
- Nawet 4 100 euro dla weteranów i bliskich poległych: ruszają nowe dotacje
- Toyota RAV4 znika z amerykańskich salonów: wina leży po stronie niższej produkcji i drożejącego paliwa
- Oszczędzaj na doładowaniach: Oschadbank oferuje 0,5% zwrotu (do 500 UAH)
- Odeski targ „Czeriomuszki” traci klientów – ile teraz kosztują warzywa i zioła?
- Wzrost cen chleba w Ukrainie o 25% w ciągu roku – ekspert ostrzega przed drożyzną mięsa i nabiału

