Ministerstwo Obrony Narodowej upraszcza proces wydawania powołań: szczegóły.
Ministerstwo Obrony Narodowej dąży do zautomatyzowania wydawania powołań za pośrednictwem rejestru „Obereg”
Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje obecnie nad systemem automatyzacji wydawania powołań przez terytorialne centra uzupełnień. Główną ideą jest generowanie powołań w rejestrze „Obereg” i ich następne dostarczanie poprzez „Ukrpocztę”. Takie oświadczenie złożył szef Zarządu Technologii Informacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, Ołeksii Berestowoj.
Obecnie proces wydawania powołań odbywa się ręcznie – dokumenty są drukowane, podpisywane i pieczętowane przez szefa TCZK. Dopiero po tych czynnościach powołki są wysyłane na adresy osób podlegających służbie wojskowej.
Ołeksii Berestowoj powiedział: „Aktualnie pracujemy nad funkcjonalnością, aby generowanie powołki odbywało się bezpośrednio w rejestrze „Obereg”, a podpis i pieczęć były nanoszone w formie elektronicznej. Nie ma potrzeby drukowania powołań w terytorialnych centrach uzupełnień”.
Powołki będą wysyłane do scentralizowanego punktu drukowania, a stamtąd – poprzez „Ukrpocztę”. System będzie dostarczał informacje o lokalizacji powołki, czy została dostarczona, czy zniknęła, a także o czasie, jaki był potrzebny na dostarczenie.
Niedawno Rada Ministrów zatwierdziła zmiany w sposób przeprowadzania poboru do służby wojskowej w warunkach mobilizacji, w tym w formie powołań. Powołki mogą mieć formę papierową z pieczęcią lub być generowane za pomocą Jednolitego Państwowego Rejestru Powołań i zawierać unikalny identyfikator elektroniczny w postaci kodu QR. Ponadto Rada Ministrów ujawniła wymagania dotyczące powołań wydawanych osobom podlegającym poborowi do służby wojskowej,wojenistcom i rezerwistom, a także ulepszone mechanizmy ich weryfikacji i wysyłki.
Czytaj także
- Krym w ogniu: uderzenia na elektrownię i siedzibę FSB, przerwy w dostawie prądu i gigantyczny korek na moście
- Prąd wraca do dwóch dzielnic stolicy: mieszkańcy poznają termin wznowienia dostaw
- Atak dronów na Zaporoże w nocy 22 czerwca: nie żyje kobieta, ranny 11-letni chłopiec
- Nowe informacje z 22 czerwca: masowy nalot dronów na Moskwę i rezygnacja Starmera
- Znów ostrzelano Charkowszczyznę: ofiary śmiertelne i ranni wśród ludności cywilnej
- Tragiczny nalot na dom w obwodzie sumskim – nie żyją trzy osoby, w tym 13-latek

