Aż 12 lat więzienia grozi byłym urzędniczkom z obwodu lwowskiego za wyłudzenie 41 mln hrywien na socjalnych świadczeniach.

Aż 12 lat więzienia grozi byłym urzędniczkom z obwodu lwowskiego za wyłudzenie 41 mln hrywien na socjalnych świadczeniach
Aż 12 lat więzienia grozi byłym urzędniczkom z obwodu lwowskiego za wyłudzenie 41 mln hrywien na socjalnych świadczeniach

Byłe pracownice administracji w Drohobyczu na celowniku śledczych

Jak informuje Novyny.live: W obwodzie lwowskim ujawniono proceder nielegalnego przyznawania pomocy społecznej, w który zamieszane są byłe urzędniczki z rejonu drohobyckiego. Według funkcjonariuszy, przez nielegalne wypłaty budżet państwa stracił blisko 41 milionów hrywien. Schemat działał od stycznia 2020 do marca 2024 roku – w tym czasie 47 kobiet otrzymało nienależne im świadczenia socjalne.

Konsekwencje i dalsze kroki

Dwie z podejrzanych usłyszały już zarzuty przywłaszczenia i roztrwonienia mienia. Trzeciej zarzucono bezprawne sfinalizowanie wypłat dla dziewięciu osób. Co istotne, główne oskarżone są już sądzone w innej sprawie, gdzie straty sięgają ponad 8,5 miliona hrywien. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności. Śledztwo trwa, a organy ścigania ustalają wszystkie okoliczności, by pociągnąć winnych do odpowiedzialności.

Ta afera uwidacznia poważne problemy z gospodarowaniem publicznymi pieniędzmi i korupcją w Ukrainie. Podobne przypadki mogą osłabiać zaufanie obywateli do instytucji państwowych i systemu socjalnego. Kontynuacja dochodzenia i ukaranie sprawców to kluczowe działania na rzecz poprawy kontroli nad finansami w sektorze publicznym.


Czytaj także

Reklama