Okupanci posuwają się naprzód w obwodzie donieckim: analitycy ostrzegają przed próbą okrążenia sił VSU.
Specjaliści z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) informują, że okupacyjna armia rosyjska posunęła się w pobliżu Toreska, Nowego Jorku i Zhełeznego w obwodzie donieckim. Istnieje prawdopodobieństwo próby taktycznego okrążenia sił VSU.
Z geolokacyjnych zdjęć wynika, że okupanci posunęli się w centrum Nowego Jorku. Rosyjscy blogerzy twierdzili, że VSU skutecznie przeprowadziły kontratak w centrum miejscowości i schwytali najeźdźców, chociaż ta informacja nie została jeszcze potwierdzona.
Zarejestrowano także posuwanie się okupantów w południowo-zachodniej części Zhełeznego, w okolicy Toreska. Istnieją również raporty, że najeźdźcy próbują okrążyć ukraińskie siły pomiędzy Nowym Jorkiem a Zhełeznym oraz w Drużbie.
Analitycy Instytutu uważają, że próba rosyjskiego okrążenia niekoniecznie powiedzie się. Niemniej jednak ewentualne posunięcie Rosjan na południowy-zachód od Zhełeznego lub na północ od Nowego Jorku może zmusić siły ukraińskie do wymuszonego odwrotu z pozycji między Zhełeznym a Toreskiem.
Przypomnijmy, że rosyjskie wojska osiągnęły swój cel - dotarły do drogi O-0532, łączącej Ugleżdare i Konstantynówkę.
Czytaj także
- Ataki na Charkowszczyznę: 6 ofiar śmiertelnych i 90 rannych po ostrzałach 74 miejscowości
- Sześć bomb lotniczych na Sumy: kierowca trolejbusu w stanie krytycznym po ataku Rosji
- Fala upałów w Europie: szkoły zamknięte we Francji, temperatura sięga 43°C
- Ponad pół setki uderzeń w ciągu doby na Dniepropietrowszczyźnie: ofiara śmiertelna i ranni
- Atak dronem na blok w Charkowie: ranna kobieta, zniszczone mieszkania
- Kobieta ranna po ataku dronem FPV na blok w Charkowie

