Pierwsze miasto na Ukrainie stanie się niezależne energetycznie.
Charków staje się niezależny energetycznie
Charków zostanie pierwszym miastem na Ukrainie, które całkowicie przeorganizuje system dostarczania ciepła, wody i energii. Pomimo ciągłych rosyjskich ostrzałów, miasto stanie się niezależne energetycznie. O tym poinformował burmistrz Charkowa Igor Terechow.
Jest to strategiczny projekt, który kładzie podwaliny pod niezależną pracę infrastruktury na dziesięciolecia do przodu
Burmistrz Charkowa zaznaczył, że realizacja projektu pozwoli zapewnić stabilne dostarczanie usług komunalnych wszystkim mieszkańcom miasta w ciągu następnych sezonów grzewczych, niezależnie od konfliktu zbrojnego i sytuacji energetycznej w kraju.
I dzisiaj na sesji wykonaliśmy kolejny ważny krok w celu przyśpieszenia zakończenia procesu decentralizacji i przekazania potrzebnych urządzeń w posiadanie miasta
W kwietniu władze Charkowa ogłosiły zamiar zrezygnowania z centralnego ogrzewania. W tym roku sezon grzewczy zakończył się wcześniej ze względu na brak energii elektrycznej spowodowany rosyjskimi uderzeniami w kluczową infrastrukturę.
Następnie rozpoczęli przygotowania do kolejnego sezonu grzewczego, planując zróżnicowaną sieć dostarczania ciepła. Część miasta pozostanie podłączona do centralnego ogrzewania, a inna część otrzyma nowoczesne kotłownie modułowe.
Jak podano, Charków zrekompensuje 70% kosztów zakupu generatorów dla spółdzielni właścicieli wielorodzinnych budynków i kooperatyw.
Ponadto, przedsiębiorców z Charkowa zwolniono z niektórych podatków.
Czytaj także
- Atak dronem na wieżowiec w Charkowie: uderzenie w elewację na 22. piętrze
- Atak dronem na wieżowiec w Charkowie – szczegóły uderzenia
- Atak dronów na Charków: 21 czerwca uderzono w centrum handlowe w dzielnicy Sałtiwka
- Rosja uderza w pięć ukraińskich obwodów: są ofiary śmiertelne i ranni
- Dron uderzył w blok w Charkowie: powybijane szyby, nikt nie ucierpiał
- Atak na Charków 20 czerwca: jedna ofiara śmiertelna, dziewięć rannych w ostrzale rakietowym

