Sibiga zadeklarował gotowość Ukrainy do pokoju: co omówiono z USA i UE.
Jak informuje FREEДOM: Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sibiga podczas rozmowy telefonicznej z sekretarzem stanu USA Markiem Rubio i europejskimi kolegami zadeklarował gotowość kraju do kolejnych kroków w kierunku pokoju. Sibiga potwierdził, że ukraińska armia jest kluczowa dla jakichkolwiek gwarancji, więc jej wzmocnienie jest priorytetem. Podkreślił również gotowość Ukrainy do spotkań na poziomie liderów w różnych formatach i miejscach, z poszanowaniem końca zabójstw i wzmocnienia dyplomacji.
'Wszyscy podzielamy przekonanie, że ukraińska armia jest kluczowym elementem wszelkich gwarancji, dlatego jej maksymalne wzmocnienie jest naszym priorytetem. Potwierdziłem, że Ukraina jest gotowa do kolejnych kroków w kierunku pokoju. Jesteśmy gotowi do spotkań na poziomie liderów w różnych formatach i miejscach. Jesteśmy gotowi położyć kres zabójstwom i dać szansę dyplomacji. Moskwa nie uda się w nieskończoność przeciągać czasu', napisał Sibiga w sieci społecznościowej X.
Wczoraj odbyła się rozmowa telefoniczna między USA, Ukrainą a krajami europejskimi, na której potwierdzono, że trwają prace nad pokojem, a dyplomacja pozostaje ważnym narzędziem wpływu na Rosję. Wcześniej specjalny przedstawiciel prezydenta USA Keith Kellogg zauważył, że zagwarantowanie bezpieczeństwa dla Ukrainy wymaga złożonych wysiłków dyplomatycznych.
Czytaj także
- Rosja ma problem z rekrutacją: liczba ochotników spadła o połowę
- Rosyjscy hakerzy na celowniku: wspólna akcja SBU i FBI
- Od początku 2026 roku Ukraina przeprowadziła 658 ataków na terytorium Rosji – oto, co stracił Kreml
- Dożywocie za zdradę państwa: mieszkaniec Ługańszczyzny walczył przeciwko Ukrainie
- Premier Szmyhal: Ukraina odzyska w tym roku więcej ziemi, niż Rosja zdobyła od stycznia
- Wzmocnienie współpracy obronnej tematem rozmowy Zełenskiego z von der Leyen

