29 tysięcy żołnierzy wróciło do wojska po SZC: jak działa uproszczony mechanizm.

29 tysięcy żołnierzy wróciło do wojska po SZC: jak działa uproszczony mechanizm
29 tysięcy żołnierzy wróciło do wojska po SZC: jak działa uproszczony mechanizm

W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy do wojska wróciło ponad 29 tysięcy żołnierzy, którzy samowolnie opuścili służbę. Mowa o okresie od 29 listopada ubiegłego roku, kiedy to wszedł w życie uproszczony mechanizm powrotu do służby tych, którzy popełnili 'samowolne opuszczenie służby wojskowej' po raz pierwszy.

Zgodnie z wypowiedzią dyrektora DBR Ołeksija Suchaczowa, uproszczony mechanizm powrotu z 'samowolnego opuszczenia służby wojskowej' pozwala żołnierzom kontynuować służbę i wznowić zabezpieczenie, w tym środki pieniężne, żywność i wyposażenie. Szybszą procedurę powrotu do jednostki wojskowej po ucieczce z niej bez zgody dowództwa opracowały DBR, wojskowa służba porządkowa ZSU, Narodowa Policja oraz Biuro Prokuratora Generalnego.

Żołnierze, którzy popełnili 'samowolne opuszczenie służby wojskowej', mogą uniknąć odpowiedzialności karnej, jeśli odpowiednią decyzję podejmie sąd.

Przypominamy, że podczas pobytu w 'SZC' żołnierz nie może zostać przeniesiony do innej jednostki. Przeniesienie jest możliwe tylko po powrocie do wojska.

Informowaliśmy również, że żołnierzom, którzy wrócą po 'samowolnym opuszczeniu służby wojskowej', zostanie przywrócone naliczanie pensji. Z czasem tacy wojskowi znów będą otrzymywali premie.

W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy do armii wróciło ponad 29 tysięcy żołnierzy, którzy wcześniej samowolnie opuścili służbę wojskową w czasie konfliktów zbrojnych. Nowa inicjatywa uproszczenia procedury powrotu do służby po tzw. 'samowolnym opuszczeniu służby wojskowej' daje żołnierzom drugą szansę i pozwala na dalszą służbę w armii. To ważny krok w celu utrzymania dyscypliny wojskowej i zapewnienia bezpieczeństwa narodowego kraju.


Czytaj także

Reklama