Subwencje i ulgi komunalne na nowo: jak Ukraińcy otrzymują pomoc od stycznia.
Ukraina wprowadziła od 1 stycznia 2025 roku nowy system przyznawania ulg komunalnych i subwencji. Głównym kryterium otrzymywania pomocy stał się poziom dochodów rodziny. Zmiana polega na tym, że teraz wszystkie kategorie obywateli będą oceniane według jednego kryterium - weryfikacji dochodów rodziny. Wcześniej niektórzy beneficjenci otrzymywali pomoc niezależnie od swojego stanu majątkowego.
Wyjątek od nowej zasady odnosi się do osób biorących udział w działaniach bojowych i osób z niepełnosprawnością nabyte w wyniku wojny. Zmiany te będą wdrażane w ciągu 2025 roku.
Zmiany te są zawarte w Ustawie 'O budżecie państwowym na 2025 rok'. Od 2015 roku wielu beneficjentów już otrzymywało ulgi komunalne na podstawie oceny dochodów swoich rodzin. Jednak niektóre kategorie obywateli otrzymywały ulgi automatycznie. Teraz tak to już nie będzie.
Równolegle do tego rząd zatwierdził projekt ustawy dotyczący monetyzacji ulg, który stworzy mechanizmy, dzięki którym beneficjenci będą zobowiązani do wykorzystania ulg pieniężnych na opłacenie usług komunalnych.
Problem polega na tym, że niektórzy beneficjenci ulg nie wykorzystują pieniędzy zgodnie z przeznaczeniem. Prowadzi to do wzrostu zadłużenia wobec przedsiębiorstw infrastruktury krytycznej.
Premier Ołeksij Szmyhal ogłosił uruchomienie programu subwencji na wynajem mieszkań dla wewnętrznie przesiedlonych osób.
Czytaj także
- Dlaczego czereśnie w Odessie kosztują nawet 200 hrywien? Gwałtowny wzrost cen owoców
- Krym bez paliwa dla cywilów – nowe restrykcje na stacjach benzynowych
- Ponad 20% rosyjskich rafinerii wyłączonych z użytku: kryzys paliwowy dotyka 53 regionów
- Ciągłe doskonalenie zawodowe to już konieczność: polskie i ukraińskie firmy szykują się na ekspansję na Zachód
- Rosyjska gospodarka wymknęła się spod kontroli – wydatki na armię sięgają 10% PKB
- Ukraińcy płacą ukryte opłaty przy wypłacie gotówki z polskich kart

