Wyciek kilkudziesięciu ton wody radioaktywnej z elektrowni jądrowej Fukushima-1 w Japonii.
Z budynku drugiego bloku energetycznego elektrowni jądrowej Fukushima-1 w Japonii wyciekło 25 ton wody radioaktywnej. Woda pozostała w piwnicy i nie dostała się do otoczenia. Informuje o tym portal Trend.
Zgodnie z informacjami portalu, wyciek został zauważony po anomalnym obniżeniu poziomu wody w jednym z zbiorników do monitorowania cieczy w basenie chłodzenia zużytego paliwa jądrowego. Dostarczanie nowej wody zostało zatrzymane, a do inspekcji pomieszczeń użyto robota.
To nie jest pierwszy przypadek wycieku wody radioaktywnej w elektrowni Fukushima-1. W lutym nastąpił podobny incydent na urządzeniach do oczyszczania wody z radionuklidów. Część wody radioaktywnej dostała się do gruntu, ale nie doszło do wycieku do morza.
Ponadto Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zatwierdziła plan Japonii dotyczący wypuszczenia zanieczyszczonej wody z elektrowni Fukushima-1 do Pacyfiku. Dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi uważa, że to nie ma istotnego promieniotwórczego wpływu na ludzi i środowisko, chociaż spotyka się z oporem ze strony Pekinu i miejscowych mieszkańców.
Czytaj także
- Jak sprawdzić jakość gazu? Nowe uprawnienia dla odbiorców Naftohazu
- Jak żołnierze mogą uniknąć odsetek od kredytów? Poradnik krok po kroku
- Nowa infolinia 1519 Ministerstwa Obrony – co to oznacza dla żołnierzy kontraktowych?
- 20 650 zł miesięcznie dla likwidatorów Czarnobyla od lipca 2026: co musisz wiedzieć
- Tylko jedna szansa na wpisanie na listę gończą: co muszą wiedzieć osoby uchylające się od obowiązku wojskowego
- W 2026 roku kombatanci dostaną wyższe emerytury: ile wyniosą dopłaty i kto skorzysta z wcześniejszego świadczenia

