Rosyjscy żołnierze otrzymali rozkaz stracenia jeńców: przechwycona GUR.
Ukraiński wywiad wojskowy ujawnili nowe przechwycenie radiowe rosyjskich żołnierzy. Te nagrania świadczą o celowej polityce stracenia jeńców ukraińskich wojskowych.
Okupanci stracają jeńców ukraińskich
W nagraniu, zrobionym na kierunku Nowopawiłowskym, dowódca oddziału armii RF otwarcie nakazuje zabijać tych, którzy się poddają:
'Niech krzyczą, żeby się poddawali... niech się poddają, rozumiesz mnie? Jednego wezmą do niewoli, pozostali, jeśli będą się poddawać - zlikwidować.'
W GUR podkreślają, że ten rozkaz jest bezpośrednim naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego oraz Konwencji Genewskich, które gwarantują ochronę jeńców wojennych.
'Za każdy zbrodnię popełnioną przeciwko ukraińskiemu narodowi nastąpi sprawiedliwa odpłata', - dodali w komunikacie.
Wcześniej rosyjscy okupanci zastrzelili bezbronnego jeńca wojennego Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie Donieckim.
Przypominamy, że wcześniej w GUR poinformowano o ponad 150 przypadkach stracenia jeńców ukraińskich obrońców, które dokonali Rosjanie. Te zbrodnie są celową polityką ze strony kierownictwa kraju-agresora.
Każdy nowy przypadek stracenia jeńców ukraińskich wojskowych tylko potwierdza okrucieństwo i bezwzględność okupantów, którzy naruszają międzynarodowe prawo humanitarne oraz normy Konwencji Genewskich. Ta sytuacja świadczy o konieczności zaangażowania społeczności międzynarodowej w celu zaprzestania naruszeń praw człowieka na okupowanych terytoriach Ukrainy.
Czytaj także
- Mężczyźni poniżej 25 roku życia mogą opuścić kraj – kto nie podlega mobilizacji
- FBI udaremniło zamach na Trumpa przy użyciu dronów
- 10 lat więzienia grozi mieszkance Charkowszczyzny za kierowanie drogówką pod okupantem
- Minister spraw zagranicznych Ukrainy z wizytą w Seulu: kluczowym tematem los żołnierzy z KRLD
- Putin wywiera presję na rozmowy: Tło jego strategii negocjacyjnej z Ukrainą
- Miliony na glony w basenie Białego Domu: kontrowersyjne umowy i zatrzymania za czasów Trumpa

