USA nie obniżają nowych ceł: które kraje objęto podwyższonymi taryfami.

USA nie obniżają nowych ceł: które kraje objęto podwyższonymi taryfami
USA nie obniżają nowych ceł: które kraje objęto podwyższonymi taryfami

Lista zaktualizowanych ceł wobec krajów opublikowana przez Biały Dom prawdopodobnie pozostanie bez zmian, a nie zostanie obniżona w ramach trwających negocjacji. Wiele nowych taryf ustanowiono w umowach.

Negocjacje w sprawie obniżenia ceł USA

Przedstawiciel handlowy USA Jamison Greer oświadczył, że po powrocie do władzy Prezydent USA Donald Trump wprowadził cła przeciwko dziesiątkom krajów, ale wkrótce obniżył je do 10% w celu prowadzenia negocjacji handlowych i zawierania umów.

Pomimo pewnego obniżenia stawek podczas negocjacji, mówi Greer, ostatnia paczka ceł pozostanie niezmieniona.

'Wiele z nich ustalane jest na podstawie umów. Niektóre z tych umów są ogłaszane, inne nie, a jeszcze inne zależą od poziomu deficytu lub nadwyżki bilansu handlowego, jaki możemy mieć z tym krajem. Te stawki celne są w zasadzie stałe'

Przypominamy, że 31 lipca Biały Dom opublikował nowe stawki wzajemnych ceł, które obejmują import z różnych krajów partnerów USA w celu zmniejszenia deficytu handlowego i zwiększenia dochodów.

Stawki ad valorem USA ogłoszone są dla 67 krajów, Unii Europejskiej i Falklandów. Wejdą w życie w dniach 7-8 sierpnia z pewnymi wyjątkami. Syrii przyznano najwyższe cło na poziomie 41%, które pozostaje niezmienne od kwietnia, kiedy prezydent USA ogłosił wzajemne stawki na import towarów ze wszystkich krajów świata.

W wyniku negocjacji dotyczących obniżenia ceł USA ustanowionych przez Donalda Trumpa, lista ceł prawdopodobnie pozostanie bez zmian. Wiele taryf ustalono na podstawie umów między krajami i zależy od poziomu bilansu handlowego i nadwyżki z każdym z nich. Mimo omówienia obniżenia niektórych stawek, pakiet zaktualizowanych ceł pozostanie na dotychczasowym poziomie. USA starają się zmniejszyć deficyt handlowy i zwiększyć dochody za pomocą tych działań.


Czytaj także

Reklama