Ponad 375 milionów euro na ukraińską energetykę – czy to wystarczy na odbudowę?.

Ponad 375 milionów euro na ukraińską energetykę – czy to wystarczy na odbudowę?
Ponad 375 milionów euro na ukraińską energetykę – czy to wystarczy na odbudowę?

IV posiedzenie Grupy Koordynacyjnej G7+ ds. energetyki Ukrainy

Jak informuje Novyny.live: W Gdańsku, 25 czerwca 2026 roku, odbyło się czwarte spotkanie Grupy Koordynacyjnej G7+ zajmującej się energetyką Ukrainy. Podczas wydarzenia Kijów otrzymał 375 milionów euro na naprawę infrastruktury energetycznej. Całkowite zapotrzebowanie na środki w tym obszarze sięga jednak 650 milionów euro. W obradach uczestniczyło 20 państw, delegaci Unii Europejskiej oraz 6 organizacji międzynarodowych, co wyraźnie pokazuje skalę globalnego zaangażowania w odbudowę ukraińskiego systemu energetycznego.

Minister energetyki Ukrainy Denys Szmyhal podkreślił, że

największa część – 295 milionów euro – zostanie przeznaczona na odbudowę i remont uszkodzonych obiektów energetycznych.
To dowód na ogrom wyzwań, przed którymi stoi Ukraina – Rosja przeprowadziła bowiem ponad 6 tysięcy ataków na jej sieć energetyczną. Aby ustabilizować sektor, konieczne jest odtworzenie ponad 3 GW mocy cieplnej, co stanowi kluczowy krok w kierunku jego unormowania.

Wsparcie finansowe i współpraca międzynarodowa

Dodatkowo partnerzy wpłacili do Funduszu Wsparcia Energetyki ponad 317 milionów euro. Wśród krajów, które przekazały środki, znalazły się:

  • 175 milionów dolarów ze Stanów Zjednoczonych,
  • 137 milionów euro ze Szwecji,
  • 77 milionów euro z Norwegii,
  • 2,125 miliona euro z Estonii,
  • 550 tysięcy euro z Hiszpanii,
  • 4 miliony euro z Litwy.

Podczas konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, trwającej od 25 do 26 czerwca, planuje się zawarcie nowych porozumień energetycznych. To jeszcze bardziej umocni międzynarodową kooperację w tej newralgicznej dziedzinie.

Spotkanie w Gdańsku stanowiło istotny krok w globalnym wsparciu Ukrainy, dowodząc gotowości partnerów do pomocy w renowacji krytycznej infrastruktury. Przekazane fundusze są elementem szerszego programu mającego na celu przywrócenie sprawności sektora energetycznego po serii ataków. Podpisanie nowych umów na konferencji może stać się fundamentem dalszej współpracy i pozyskania dodatkowych zasobów niezbędnych do ustabilizowania sytuacji w kraju.


Czytaj także

Reklama