Ukraina i UE ustalają zwiększenie importu energii elektrycznej zimą.
Ukraina planuje zwiększyć import energii elektrycznej z Unii Europejskiej zimą, informuje Ministerstwo Energii Ukrainy. Decyzja została podjęta w ramach porozumienia między Ukrainą a UE, które przewiduje zwiększenie mocy dostaw z 1,7 do 2,1 GW od 1 grudnia tego roku. To pozwoli uczynić ukraiński system energetyczny bardziej odpornym na ataki ze strony Rosji.
Ponadto Ukraina otrzyma możliwość gwarantowanych 250 MW mocy przepływów awaryjnych z UE. Warto zauważyć, że decyzja ta została omówiona podczas spotkania prezydenta Ukrainy Władimira Zelenskiego z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen we wrześniu w Kijowie.
Obecnie ukraińskiemu systemowi energetycznemu pozwala się eksportować do 550 MW i importować do 1700 MW. Ze względu na niską przepustowość międzynarodowych łączy międzysąsiedzkich, Ukraina nie była w stanie osiągnąć celu 2,2 GW importu.
Wcześniej Polska zadeklarowała gotowość do dostarczania energii elektrycznej Ukrainie zimą.
Czytaj także
- Oszczędzaj na doładowaniach: Oschadbank oferuje 0,5% zwrotu (do 500 UAH)
- Odeski targ „Czeriomuszki” traci klientów – ile teraz kosztują warzywa i zioła?
- Wzrost cen chleba w Ukrainie o 25% w ciągu roku – ekspert ostrzega przed drożyzną mięsa i nabiału
- Nawet 25 tys. zł rocznie dopłacą właściciele mieszkań i domów – nowy podatek od nieruchomości w 2026 roku
- Rosyjski gigant gazowy na historycznym dołku – akcje Gazpromu najtańsze od 2009 roku
- Nawet 65 000 zł dotacji na biznes w gminie Snihuriwka – oto szczegóły

