Ukraińcy pokazali, jak różnią się opłaty za wodę w różnych miastach: zmiany od 1 listopada.
Większość Ukraińców nadal będzie płacić za wodę według taryf ustalonych na początku pełnoskalowej interwencji. Jednak mieszkańcy małych społeczności mogą się zmierzyć z podwyżką usług wodociągowych.
Zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów i NKREKU, opłaty za zbiorowe dostawy wody i odprowadzanie ścieków dla mieszkańców dużych miast pozostają bez zmian od 24 lutego 2022 r. Próba ich podwyższenia o 20-30% w lipcu 2023 r. została anulowana po interwencji prezydenta i rządu.
System taryfikacji podzielony jest na dwie kategorie konsumentów. Do pierwszej należą mieszkańcy sektora prywatnego oraz konsumentów zbiorowych bez działalności gospodarczej w zakresie dostaw wody. Druga kategoria obejmuje mieszkańców bloków mieszkalnych, którzy korzystają z usług przez systemy wewnętrzne budynków.
W małych społecznościach, gdzie nie jest wymagana zgoda NKREKU, władze lokalne samodzielnie regulują taryfy. Przykładem są dwa miasta w obwodzie czerkaskim. W Kanevie od 1 listopada taryfa wzrasta o 10 hrywien i wyniesie 73,50 hrywien za usługi zbiorowego dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Tymczasem w Smołie po dwóch podwyżkach od początku wojny taryfa sięgnęła 80,34 hrywny.
Czytaj także
- Wzrost cen chleba w Ukrainie o 25% w ciągu roku – ekspert ostrzega przed drożyzną mięsa i nabiału
- Nawet 25 tys. zł rocznie dopłacą właściciele mieszkań i domów – nowy podatek od nieruchomości w 2026 roku
- Rosyjski gigant gazowy na historycznym dołku – akcje Gazpromu najtańsze od 2009 roku
- Nawet 65 000 zł dotacji na biznes w gminie Snihuriwka – oto szczegóły
- Paliwo nawet o 7 zł tańsze na litrze: oto dlaczego ceny benzyny i diesla spadają
- Ekskluzywne auta, które rujnują portfele: oto modele, których lepiej unikać

