W Odessie agent Federacji Rosyjskiej szpiegował za brygadą szturmową „Burza”.
Służba Bezpieczeństwa zatrzymała w Odessie agenta rosyjskich służb specjalnych, który opracowywał współrzędne dla nowej serii rakietowo-dronowych ataków na miasto. Informuje o tym centrum prasowe SBU. Priorytetowymi celami wroga były tymczasowe bazy oddziałów zjednoczonej brygady szturmowej Policji Narodowej „Burza”, które realizują zadania na froncie południowym. Okupanci planowali także uderzyć w miejsca dyslokacji mobilnych grup ogniowych PWO.
Złoczyńcą, jak zaznaczono, był 63-letni mieszkaniec Odessy, który został zwerbowany przez rosyjską agencję specjalną za pieniądze. Obchodził miasto i fotografował obiekty wojskowe, korzystając z poczty elektronicznej do przekazywania danych wywiadowczych. Pracownicy SBU udokumentowali jego działalność i zatrzymali go podczas rozpoznania w pobliżu obiektu wojskowego.
Podczas przeszukania w mieszkaniu zatrzymanego znaleziono sprzęt komputerowy i telefon komórkowy z dowodami przestępczej działalności. Złoczyńcy poinformowano o podejrzeniu z art. 111 część 2 Kodeksu Karnego Ukrainy (zdrada stanu, popełniona w warunkach stanu wojennego). Jest on w areszcie i grozi mu dożywocie z konfiskatą mienia.
WCześniej SBU zatrzymało byłego urzędnika Rady Miejskiej w Krapiwnej, który pracował na Rosję.
Czytaj także
- Krym w ogniu: uderzenia na elektrownię i siedzibę FSB, przerwy w dostawie prądu i gigantyczny korek na moście
- Prąd wraca do dwóch dzielnic stolicy: mieszkańcy poznają termin wznowienia dostaw
- Atak dronów na Zaporoże w nocy 22 czerwca: nie żyje kobieta, ranny 11-letni chłopiec
- Nowe informacje z 22 czerwca: masowy nalot dronów na Moskwę i rezygnacja Starmera
- Znów ostrzelano Charkowszczyznę: ofiary śmiertelne i ranni wśród ludności cywilnej
- Tragiczny nalot na dom w obwodzie sumskim – nie żyją trzy osoby, w tym 13-latek

