W ciągu roku dostarczanie dronów dla Sił Zbrojnych wzrosło dziesięciokrotnie – Ministerstwo Obrony.
Wiceminister obrony Ministerstwa Obrony Ukrainy Iwan Hawryliuk poinformował, że Siły Obrony otrzymują miesięcznie dziesięciokrotnie więcej systemów bezzałogowych niż na początku 2024 roku. Zaznaczył również, że poziom zaopatrzenia wojsk nie pogorszył się w porównaniu z ubiegłym rokiem.
W szczególności w pierwszym kwartale 2024 roku Siły Obrony otrzymywały średnio 20 tysięcy dronów miesięcznie, a teraz ten wskaźnik wynosi około 200 tysięcy i nadal rośnie. Oprócz dronów FPV, Ministerstwo Obrony pracuje nad wdrożeniem lądowych zrobotyzowanych kompleksów. Hawryliuk zaznaczył, że głównie koncentruje się na realizacji zadań logistycznych, minowania i rozminowywania terenów oraz ewakuacji rannych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa operatorów takich systemów planowane jest wykorzystanie lądowych zrobotyzowanych kompleksów.
Ministerstwo Obrony Ukrainy wprowadza również innowacyjne technologie, aby ocalić życie żołnierzy. Obecnie rozpoczyna się projekt, który umożliwi szersze zastosowanie bezzałogowych kompleksów lądowych w wojsku. Ponadto ukraińscy producenci broni otrzymują więcej kontraktów, w tym na bezzałogowce i rakiety. Prezydent Wołodymyr Zełenski już poinformował o udanych testach nowej rakiety 'Ruta'.
Czytaj także
- Bruksela chce przedłużyć ochronę dla uchodźców z Ukrainy aż do 2028 roku
- Rozpoznanie dementuje doniesienia o koncentracji białoruskich wojsk na granicy – co mówią służby?
- Szef biura Zełenskiego ostrzega Warszawę: decyzje Nawrockiego mogą pogłębić kryzys
- Budanow na czele zespołu przygotowującego orędzie Zełenskiego do Rady Najwyższej
- Prezydent Francji: Ameryka po raz pierwszy zrezygnowała z neutralności wobec wojny w Ukrainie
- Nowa retoryka Trumpa wobec Ukrainy – Moskwa oskarżana o łamanie ustaleń

