Zeleński spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Japonii: o czym rozmawiali.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Japonii Takeshim Iwaią.
O tym poinformował Zełenski na swoim kanale na Telegramie.
To spotkanie jest wyjątkowe, ponieważ Japonia wybrała Ukrainę jako pierwszy kraj do oficjalnej wizyty swojego ministra po utworzeniu nowego rządu.
Zełenski wyraził wdzięczność japońskiemu narodowi i rządowi za wsparcie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
Prezydent również wyraził podziękowanie za pomoc finansową i humanitarną, w tym nowy pakiet wsparcia dla sektora energetycznego Ukrainy.
Osobno zaznaczono decyzję G7, w ramach której Japonia przeznaczyła Ukrainie 3 miliardy dolarów. Środki te są częścią pakietu kredytowego na 50 miliardów dolarów, który będzie spłacany z dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów.
Wcześniej Zełenski zadeklarował również stabilność Ukrainy i wsparcie dla żołnierzy.
Czytaj także
- Białoruś szykuje się do konfliktu z Ukrainą? Opozycja przekazuje dowody szefowi MSZ
- Prezydent Ukrainy dziękuje odchodzącemu premierowi Wielkiej Brytanii – słowa uznania dla Starmera
- Tydzień na likwidację przekaźników – Zełenski stawia twarde warunki reżimowi w Mińsku
- Bruksela potwierdza: Ukraina ma prawo bronić się przed zagrożeniem płynącym z Białorusi
- Zelenski stracił Order Orła Białego – napięcie między Warszawą a Kijowem narasta
- Atak dronem na blok w Charkowie: ranna kobieta, zniszczone mieszkania

