Українці можуть виходити на пенсію раніше 60 років, але не всі: хто має право.

Группа людей, представители работников из различных сфер деятельности
Группа людей, представители работников из различных сфер деятельности

Українцям нагадали, хто має право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Як передає "Хвиля", про це повідомило Головне управління ПФУ у Донецькій області.

Система пільгового пенсійного забезпечення країни передбачає особливі умови деяких категорій громадян, дозволяючи їм виходити пенсію раніше встановленого віку. Багатьох українців цікавить, хто ж може потрапити до цієї категорії.

Так, вийти на пенсію раніше 60 років мають право працівники, незалежно від місця останньої роботи, які були зайняті повний робочий день у роботах із особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці. Про це йдеться у частині 2 статті 114 та Заключними положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.

Зокрема, право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають працівники незалежно від місця останньої роботи, які були зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці Списком № 1, після досягнення 50 років та за наявності необхідного страхового стажу:

  • чоловіки - за наявності страхового стажу щонайменше 25 років, з щонайменше 10 років у зазначених роботах;
  • жінки - за наявності страхового стажу не менше 20 років, з не менше ніж 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Выход на пенсию по возрасту, пенсии в Украине, пенсионный стаж, работа за гарницей

З 2015 року вік жінок підвищується поступово з 45 до 50 років, залежно від дати народження.

За відсутності необхідного страхового стажу у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності страхового стажу роботи:

  • з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків та не менше 19 років 6 місяців у жінок.

Тим часом, працівникам, які не мають необхідного стажу роботи за Списком №1, але мають не менше половини такого стажу (для чоловіків не менше 5 років, для жінок не менше 3 років та 9 місяців), за наявності передбаченого загального стажу (для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років), пенсія на пільгових умовах призначається із зменшенням пенсійного віку (60 років):

  • чоловікам - на 1 рік за кожний рік такої роботи;
  • жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний рік такої роботи.

Пільги при виході на пенсію для професій за Списком №2

Зверніть увагу, що за Списком № 2 на пенсію можна вийти після досягнення 55 років та за наявності необхідного страхового стажу:

  • чоловіки - за наявності страхового стажу не менше 30 років, не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
  • жінки - за наявністю щонайменше 25 років страхового стажу, з щонайменше 10 років у зазначених роботах.

З 2015 року вік жінок підвищується поступово з 50 до 55 років, залежно від дати народження.

У свою чергу працівникам, які не мають необхідного стажу роботи за Списком № 2, але мають не менше половини такого стажу (для чоловіків не менше 6 років та 3 місяці, для жінок не менше 5 років), за наявності передбаченого загального стажу (для чоловіків не менше 30 років, для жінок не менше 25 років), пенсія на пільгових умовах призначається із зменшенням пенсійного віку (60 років):

  • чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
  • жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Крім того, у ПФУ пояснили, як призначають пенсію за віком на пільгових умовах.

Так, атестація робочих місць за умовами праці повинна проводитись щонайменше раз на п'ять років згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 01.08.1992. Якщо ці терміни порушуються, період роботи понад 5 років не враховується при розрахунку пільгового стажу.

Важливо, що спеціальний стаж, накопичений до 21.08.1992, вимагає підтвердження документами про атестацію робочого місця.

Для оформлення такої пенсії потрібно надати не лише документи, що засвідчують особу та підтверджують страховий стаж, а й документацію про проведену атестацію робочих місць. Однак є виняток: якщо підприємство перебуває на тимчасово окупованій території або у зоні бойових дій, право на пільгову пенсію може бути підтверджено на основі наявних даних про спеціальний стаж зареєстрованих осіб.

Якщо ж у трудовій книжці немає відомостей, що дають право на пільгову пенсію на підтвердження спеціального трудового стажу, приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Якщо підприємство ліквідовано, періоди пільгової роботи підтверджуються відповідними комісіями, які створені при головних управліннях Пенсійного фонду України.

При цьому у довідці мають бути зазначені:

  • періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу;
  • професія чи посада;
  • характер виконуваної роботи;
  • розділ, підрозділ, пункт, найменування чи номери списків, якими передбачено ці роботи;
  • первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано вказану довідку.

Нагадаємо,


Читайте также

Получите доступ к каналу свежих новостей 112.ua