Що робити, якщо роботодавець не приймає лікарняний лист.
Розумінням процесу оформлення лікарняного листа, його відправки роботодавцю та виплати, може забезпечити роботі мир і уникнення прогулів.
Часто працівники питають, чи зобов'язаний роботодавець оплачувати лікарняний, зокрема за договором підряду або після звільнення. Також можуть виникнути складнощі з оплатою лікарняного в особливих ситуаціях, наприклад, при усуненні від роботи.
Оформлення та відправлення лікарняного листа
Лікарняний лист повинен бути оформлений правильно перед його відправленням. У наш час, лікарняний може бути як у паперовій, так і в електронній формі (е-лікарняний). В обох випадках, потрібно відвідати лікаря та отримати правильно оформлений лікарняний аркуш з усіма необхідними даними (ПІБ, діагноз, дата відкриття та закриття лікарняного). Далі, паперовий лікарняний лист треба передати до відділу кадрів або бухгалтерії, а е-лікарняний можна перевірити роботодавцем у системі eHealth. Рекомендується повідомити роботодавця про формат лікарняного листа (паперовий або електронний).
Якщо роботодавець не оплачує лікарняний
Якщо роботодавець відмовляється оплатити лікарняний лист, необхідно діяти рішуче і користуватися захисними механізмами, що забезпечуються законодавством.
-
Спершу слід узнати причину відмови роботодавця у прийнятті лікарняного листа. Можливі причини включають помилки в оформленні лікарняного аркуша, недовіру роботодавця до документа тощо. У випадку виявлення помилок у лікарняному аркуші, слід звернутися до лікаря для уточнення інформації.
-
Якщо причиною відмови є неправильне оформлення лікарняного листа, слід подати заяву роботодавцю, в якій зазначити, що правильно оформлений лікарняний аркуш був наданий, але його відмовляються прийняти. Копію заяви бажано передати для особистого контролю.
-
Якщо відмова роботодавця триває, можна звернутися до Державної служби України з питань праці і подати скаргу на дії роботодавця. В скарзі треба вказати всі факти і додати копії документів (лікарняний лист, заяву роботодавцю).
-
Якщо ці заходи не вирішують проблему, можна звернутися до юриста з трудового права або до суду. Юрист допоможе скласти позовну заяву та захистити права працівника в суді.
Подібна ситуація з оплатою лікарняного при планованому звільненні
Якщо працівник планує звільнення, але потерпає від тимчасової непрацездатності та належно оформляє лікарняний, роботодавець все одно зобов'язаний оплатити його. В такому випадку, можна застосувати ті ж захисні механізми, звернутися до суду або до прокуратури.
Читайте також
- Сталлоне зробив Трампу оригінальний комплімент – Euronews
- В Італії на протесті студентів вибухнула бомба, поранені 15 поліцейських
- Іран будує укриття для російських Су-35: з'явилися супутникові знімки
- Ізраїль атакував дослідницький центр з розробки ядерної зброї в Ірані
- Скільки немовлят народилося в Україні за 2024 рік: статистика
- Росія втрачає контроль над Абхазією? Заява Центру протидії дезінформації