Що робити, якщо роботодавець не приймає лікарняний лист.

Роботодавець відмовився прийняти лікарняний
Роботодавець відмовився прийняти лікарняний

Розумінням процесу оформлення лікарняного листа, його відправки роботодавцю та виплати, може забезпечити роботі мир і уникнення прогулів.

Часто працівники питають, чи зобов'язаний роботодавець оплачувати лікарняний, зокрема за договором підряду або після звільнення. Також можуть виникнути складнощі з оплатою лікарняного в особливих ситуаціях, наприклад, при усуненні від роботи.

Оформлення та відправлення лікарняного листа

Лікарняний лист повинен бути оформлений правильно перед його відправленням. У наш час, лікарняний може бути як у паперовій, так і в електронній формі (е-лікарняний). В обох випадках, потрібно відвідати лікаря та отримати правильно оформлений лікарняний аркуш з усіма необхідними даними (ПІБ, діагноз, дата відкриття та закриття лікарняного). Далі, паперовий лікарняний лист треба передати до відділу кадрів або бухгалтерії, а е-лікарняний можна перевірити роботодавцем у системі eHealth. Рекомендується повідомити роботодавця про формат лікарняного листа (паперовий або електронний).

Якщо роботодавець не оплачує лікарняний

Якщо роботодавець відмовляється оплатити лікарняний лист, необхідно діяти рішуче і користуватися захисними механізмами, що забезпечуються законодавством.

  1. Спершу слід узнати причину відмови роботодавця у прийнятті лікарняного листа. Можливі причини включають помилки в оформленні лікарняного аркуша, недовіру роботодавця до документа тощо. У випадку виявлення помилок у лікарняному аркуші, слід звернутися до лікаря для уточнення інформації.

  2. Якщо причиною відмови є неправильне оформлення лікарняного листа, слід подати заяву роботодавцю, в якій зазначити, що правильно оформлений лікарняний аркуш був наданий, але його відмовляються прийняти. Копію заяви бажано передати для особистого контролю.

  3. Якщо відмова роботодавця триває, можна звернутися до Державної служби України з питань праці і подати скаргу на дії роботодавця. В скарзі треба вказати всі факти і додати копії документів (лікарняний лист, заяву роботодавцю).

  4. Якщо ці заходи не вирішують проблему, можна звернутися до юриста з трудового права або до суду. Юрист допоможе скласти позовну заяву та захистити права працівника в суді.

Подібна ситуація з оплатою лікарняного при планованому звільненні

Якщо працівник планує звільнення, але потерпає від тимчасової непрацездатності та належно оформляє лікарняний, роботодавець все одно зобов'язаний оплатити його. В такому випадку, можна застосувати ті ж захисні механізми, звернутися до суду або до прокуратури.


Читайте також

Отримай доступ в канал свіжих новин 112.ua