США поступово втрачають роль глобального лідерства у сфері безпеки — політолог.
Незалежно від того, хто переможе на виборах у США, Дональд Трамп чи Камала Гарріс, очевидно, що роль глобального лідерства США у сфері безпеки скорочуватиметься. І річ не у тому, що Штати стають слабшими, а в тому, що світова система змінюється.
Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповіла політолог Олеся Яхно.
"З'являються великі суб'єкти в інших регіонах з великими економіками. Наприклад, Китай, Індія. Видозмінюються інтереси багатьох країн навіть в єдиних організаціях. Наприклад, класичний приклад - Туреччина. Країна є членом НАТО, але вона має відмінну позицію, наприклад, від інших країн НАТО щодо дій на Близькому Сході. Це дуже сильно помітно. Також має іншу позицію і щодо Росії. Так, Туреччина однозначно на боці України в питанні безпеки, але водночас вона має економічні відносини з Росією. І в цьому сенсі розширення інтересів все одно породжує і регіональні союзи, і групи інтересів всередині союзів. І щодо цього, дійсно, об'єктивно роль США буде скорочуватися просто внаслідок того, що з'являються інші суб'єкти", - зазначила Яхно.
За її словами, у цей період дуже важливо, щоб з'явилося визначення за низкою важливих напрямів. І один із них - безпека Європи. Європи, яка традиційно звикла все-таки орієнтуватися на багато дій США.
"У цьому сенсі й темпи, й обсяги того, як може змінюватися баланс сил, та й саме лідерство все-таки багато в чому залежатиме конкретно від фігури президента, від того, якою буде політика майбутньої адміністрації президента. Усі очікують, напевно, ось цього самовизначення, більшої чіткості в політиці за низкою напрямів. Стосовно Камали Гарріс, напевно, багато чого залежатиме від того, хто в разі її перемоги увійде в її команду, хто безпосередньо відповідатиме за сферу безпеки, за політику в Європі. А в разі Дональда Трампа основна увага, мені здається, буде прикута до того, наскільки ця бравада, що ось він може закінчити війну швидко, здатна трансформуватися в реальні пропозиції. Не коштом інтересів України чи тих країн, яким загрожують авторитарні режими, а шляхом системного підходу, який би показував саме силу демократії, а не силу автократії", - резюмувала Олеся Яхно.
Читайте також
- Єврокомісар хоче бачити у бюджеті ЄС близько 100 млрд євро на оборону
- Росія накопичила ракети для нового удару по Україні – РНБО
- Посольство США попередило про зростання загроз від ракет і дронів РФ