Неандертальці практикували канібалізм 45 тисяч років тому: нове відкриття в Бельгії.
Вивчення давнього канібалізму на території Бельгії
Як повідомляє ТСН: Дослідники з’ясували, що близько 45 тисяч років тому в сучасній Бельгії практикувалися систематичні акти канібалізму, націлені на найбільш уразливих представників неандертальських спільнот.
Нові дані, опубліковані в журналі Scientific Reports, проливають світло на темну сторінку доісторичної історії Європи.
Дослідження проводилось у печері Гойєт, важливому об’єкті для палеоантропології в Північній Європі. Вчені проаналізували 101 кістковий фрагмент, які належали щонайменше шести неандертальцям. Приблизно третина знахідок має ознаки цілеспрямованого оброблення: порізи, удари та характерні зарубки, що свідчать про зняття м'яса і розбиття кісток.
Дослідників особливо вразила демографія жертв. Жоден дорослий чоловік не був ідентифікований, всі рештки належали дітям, немовлятам та жінкам невеликої статури.
«Такая демографічна вибірковість навряд чи могла бути випадковою і вказує на навмисний напад на найменш захищених членів чужих груп», - зазначила дослідниця з CNRS Ізабель Кревкер.
Подальші аналізи за допомогою генетичних досліджень, ізотопних тестів і морфології показали, що ці особи не були місцевими. Це свідчить про екзоканібалізм — споживання представників інших спільнот. Крім того, сліди на кістках вказують на те, що тіла не лише вживали в їжу, але й ретельно обробляли, розбиваючи кістки для отримання кісткового мозку.
Паралелі з сучасним тваринним світом
Схожу поведінку можна спостерігати і у сучасних тварин. Наприклад, шимпанзе під час конфліктів між групами також нападають на дитинчат конкурентів, що веде до ослаблення сусідніх популяцій. У пізньому палеоліті, в умовах швидкого скорочення кількості неандертальців, такі сутички могли суттєво пришвидшити їхнє зникнення.
Залишається нез’ясованим, ким були виконавці цих насильницьких дій. Деякі науковці вважають, що це могли бути ранні представники Homo sapiens, які почали активно заселяти Північну Європу в цей період. Однак палеонтолог Патрік Семаль і його колеги висловлюють припущення про конфлікти між різними групами неандертальців. Вони вважають, що деякі кістки жертв використовувалися як інструменти для обробки кам’яних знарядь, що є характерним для неандертальської культури.
Висновки дослідження
Попри тривожні висновки, це дослідження вносить частину в загальний контекст еволюційної історії людини. Генетичні дані свідчать про те, що неандертальці не зникли безслідно — протягом тисячоліть Homo sapiens не лише конкурував з ними, але й вступав у генетичні контакти. Через це фрагменти неандертальської ДНК можна знайти в геномі сучасних людей.
Історія печери Гойєт показує складну реальність давнього світу — жорстка конкуренція за виживання, поєднана з процесами, які привели до генетичної спадкоємності між видами.
Читайте також
- Росія випустила майже 530 дронів за тиждень: Зеленський назвав ключову зброю
- Ситуація на фронті змінилася: Чонгарський міст зруйновано, вперше застосовано ракети FP-5 Flamingo
- Іран назвав нові цілі для ударів у відповідь США: бази в трьох країнах
- Удари ЗСУ по Криму: окупанти зіткнулися з дефіцитом пального та проблемами логістики
- Росія атакувала Україну 530 дронами та ракетами за три дні: поранено десятки людей
- Японія планує заміну 14 реакторів до 2050 року: перший план після Фукусіми

