Більшість українських мігрантів не планують повертатися: дані нового дослідження.
Як повідомляє ТСН: Інтеграція українців у Польщі покращується вже третій рік поспіль. Зарплати українців зростають, обсяги грошових переказів додому зменшуються, а кожен четвертий біженець та більше половини довоєнних мігрантів не планують повертатися в Україну.
Це підтверджує дослідження Народного банку Польщі (NBP) та дані Gremi Personal.
Економічні показники та доходи
Покращення фінансового становища українців у Польщі є ключовим фактором інтеграції.
Середня заробітна плата українців зростає відповідно до загальних темпів польської економіки. Найвищі доходи спостерігаються у сферах IT, будівництва та транспорту.
На 2025 рік українці в основному живуть на гроші, зароблені в Польщі: для довоєнних мігрантів робота становить 92% доходів, а для біженців — 78%.
NBP зазначає, що обсяги переказів до України зменшуються, оскільки мігранти витрачають більше коштів безпосередньо в Польщі.
При цьому зросла частка людей із постійною роботою, але близько 36% біженців все ще працюють не за спеціальністю. Генеральний директор Gremi Personal Томаш Богдевич підкреслив, що це
“значні втрати людського капіталу”, потенціал якого не використовується повністю.
Соціальна адаптація та плани на майбутнє
Ситуація у соціальній сфері також змінюється. Більшість українців (81%) забезпечують себе житлом без сторонньої допомоги (72% орендують, 9% купують). У колективних центрах залишаються переважно люди віком 45 років і старше.
Мовна адаптація також покращилася: 63% респондентів добре або вільно володіють польською мовою, лише 4% зовсім її не знають.
Зросла частка українців, які проживають у Польщі з партнерами, в той час як серед біженців спостерігається зменшення сімей з дітьми.
Небажання повертатися
Ключовим показником інтеграції є плани на довгострокове проживання:
Довоєнні мігранти: 51% бажають залишитися у Польщі назавжди, 37% не мають чітких планів.
Біженці: 24% планують залишитися назавжди, а 56% не мають конкретних намірів.
Найбільше людей, які бажають жити в Польщі на довгий термін, проживають на заході країни.
Найпопулярніші вакансії
Протягом дев’яти місяців 2025 року українці найчастіше шукали роботу в логістичних центрах, промисловості та харчовому виробництві.
Працівники з пакування та сортування товарів на складах і в логістичних центрах — майже 49% усіх кандидатів.
Аграрні напрями та обробка продуктів — 11,2%.
Раніше стало відомо, скільки молодих українських чоловіків у віці 18–22 років легалізувалися після зміни в законодавстві.
Усе це свідчить про поступову, але впевнену інтеграцію українців у польське суспільство. Високий рівень залучення в економіку та зростання мовних навичок підтверджують, що українці стають активними учасниками життя країни, що, в свою чергу, може вплинути на формування нових соціальних і культурних зв'язків в обох країнах.
Читайте також
- Українцям у ЄС продовжать тимчасовий захист до 2028 року: кого не торкнеться
- Рада ЄС продовжила захист українців до 2028 року: зміни торкнуться чоловіків
- Єврокомісар підтвердив продовження захисту для українців до 2027: чи торкнеться це чоловіків
- Фінляндія продовжила закриття кордону з РФ: що зміниться для українців
- Російські дипфейки та ШІ-фейки про мігрантів: як кремлівська пропаганда сіє паніку
- Понад 1,15 млн українців у ЄС збережуть статус: нові обмеження не для них

