Від фіксації до гнучкості: в НБУ розкрили стратегію валютної політики.

Валютна політика НБУ: від фіксації до гнучкості
Валютна політика НБУ: від фіксації до гнучкості

Національний банк України (НБУ) роз'яснив причини переходу від фіксованого курсу гривні до режиму керованої гнучкості.

Таке рішення прийнято для забезпечення довгострокової стабільності української економіки та уникнення накопичення макроекономічних дисбалансів, зазначив голова НБУ Андрій Пишний в статті для Економічної правди.

За словами голови Нацбанку, фіксація курсу в лютому 2022 року була екстреним заходом для стабілізації економіки після початку повномасштабного вторгнення. Тривала фіксація курсу може призвести до валютних криз, як це вже було в Україні у 2008 та 2014 роках.

Пишний порівнює фіксацію курсу з "турнікетом" для економіки.

"Фіксація курсу та впровадження валютних обмежень 24 лютого 2022 року – це як той "турнікет", який наклав НБУ, щоб зупинити "критичну кровотечу" української економіки, яка зазнала безпрецедентного шоку", - зазначив Пишний.

Однак він застерігає: "Як і будь-який турнікет, такі рішення з часом генерують більше шкоди, ніж користі, та створюють ризик втрати міжнародних резервів".

Новий режим керованої гнучкості дозволяє курсу реагувати на зміни ринкової кон'юнктури. НБУ продовжує згладжувати різкі коливання курсу та покривати структурний дефіцит валюти на ринку. Гнучкий курс дає кращу можливість управляти інфляцією та зовнішньою торгівлею, вважає Пишний.

"Перехід до керованої гнучкості дозволив зробити обмінний курс додатковим інструментом макроекономічної політики та поглиначем шоків через його реакцію на зміни ринкової кон'юнктури. Коли баланс між попитом та пропозицією погіршується (чистий попит зростає), то гривня послаблюється, коли навпаки – то зміцнюється", - заявив голова НБУ.

Пишний також зазначає: "Зміна курсу відповідним чином впливає на конкурентоспроможність вітчизняної продукції, стан зовнішньої торгівлі, відносну привабливість активів у національній та іноземній валютах, інфляційні процеси. А отже, автоматично коригуються макроекономічні дисбаланси".

Такий підхід, за словами голови НБУ, допомагає автоматично коригувати макроекономічні дисбаланси та зменшує ризик різких змін курсу в майбутньому: "У результаті те, що курс рухається в різні боки і на відносно коротких, і на триваліших часових проміжках, реагуючи на ринкові зміни, є вагомим приводом менше турбуватися про різкі зміни в майбутньому".


Читайте також

Отримай доступ в канал свіжих новин 112.ua