Малу Юсафзай та Грета Тунберг: чому лівий активізм розділився на два табори.
Як повідомляє Vox: Навряд чи ви коли-небудь думали, що побачите Малаалу Юсуфзай, яка підспівує мішанині 4 Non Blondes/Nicki Minaj на TikTok з Джиммі Фалоном. Проте лауреатка Нобелівської премії миру активно створює такий контент у соціальних мережах останніми місяцями. Вона сама зазначила іронію свого становища, написавши: “Not me becoming chronically online” під одним із постів в Instagram.
Окрім створення контенту, Юсуфзай нещодавно відвідала гру команди Нью-Йорк Ліберті, спілкувалася з Джей Шетті, а також брала участь у кількох ток-шоу та подкастах. Пакистанська активістка у сфері освіти наразі промотує свої спогади, Finding My Way, де розмірковує про свій шлях до слави після того, як у 11 років вижила після вогнепального поранення від терориста «Талібану», коли поверталася з школи. Але 28-річна Юсуфзай за кілька років перетворилася на медіа-імпресаріо, виробляючи фільми – один з яких отримав номінацію на Оскар – та мюзикл з Гілларі Клінтон.
@fallontonightWhat’s going on, @Malala Yousafzai?! #FallonTonight #TonightShow #MalalaYousafzai #JimmyFallon
♬ original sound – dj auxlord
Юсуфзай не є єдиною іконічною представницею прогресивної молоді, чий імідж зазнав змін. Грета Тунберг також пройшла через еволюцію. 2 жовтня 22-річна шведська активістка розпочала діяльність, щоб привернути увагу до гуманітарної кризи в Газі, і, за повідомленнями, була затримана ізраїльськими силами під час місії доставки допомоги палестинцям. Тунберг та інші свідки стверджують, що ізраїльські солдати тягли її за волосся, мало забезпечували їжею та водою, а також змусили поцілувати ізраїльський прапор під час утримання. Тунберг і інших затриманих депортували до Греції через кілька днів.
Спостерігаючи за двома видатними активістками в різних точках їхньої кар'єри — одна на The Tonight Show Starring Jimmy Fallon, інша на передовій гуманітарної кризи — стало предметом багатьох коментарів в Інтернеті і призвело до певної «війни фанатів» між їхніми прихильниками. Багато хто вважає, що Юсуфзай і Тунберг представляють два протилежні типи активісток: одну — продажну, іншу — справжню революціонерку.
Активізм Юсуфзай з певним "багажем"
Останнім часом Юсуфзай зазнавала чимало критики та питань щодо її цілісності як активістки, особливо через її зв'язки з певними західними лідерами.
У квітні минулого року, після оголошення про спільне виробництво мюзиклу Suffs з Гілларі Клінтон, Юсуфзай отримала негативні відгуки. Клінтон, колишня державна секретарка, відповідала за удари дронів у Пакистані, які вбивали мирних жителів. Більше десяти років тому, коли Юсуфзай відвідала Білий дім, вона висловила побоювання щодо атак під час президентства Обами. Навіть через десять років критики вважають нове партнерство Юсуфзай з Клінтон гіпокритичним.
Ситуація загострилася для Юсуфзай після нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року. Клінтон, яка довгий час підтримувала ізраїльський уряд, виступила проти ранніх закликів до припинення вогню в Газі, що суперечило позиції прогресивних сил США, європейських лідерів і самої Юсуфзай, яка вимагала припинення вогню в дні після атак.
Однак, висвітлюючи страждання дітей обох сторін, Юсуфзай потрапила під критику за те, що "обидва боки" цієї проблеми не визнавали диспаритету влади, з яким стикаються палестинці після окупації Ізраїлю.
Проте її фонд Malala Fund раніше надавав фінансову допомогу дітям у зоні конфлікту, а після контроверсії з Suffs вона повторила свою підтримку народу Гази і прямо звернулася до теми геноциду.
“Я засуджую ізраїльський уряд за його порушення міжнародного права та військові злочини,” - написала Юсуфзай на X. У профілі британського GQ у травні вона розмірковувала про критику, яку отримала через Газу, стверджуючи, що "є багато інших справ, які можна зробити."
На батьківщині в Пакистані репутація Юсуфзай ускладнена з моменту, як вона стала глобальною іконою. Якщо в західному світі її вважають героїнею, в Пакистані вона стала жертвою ворожнечі, ігнорування та навіть теорій змов, які стверджують, що вона – маріонетка західних імперських інтересів.
Варто зауважити, що Юсуфзай потрапила на світову сцену мимоволі. Як вона описує у своїй книзі, вона не контролює власний наратив з дитинства.
Чому люди порівнюють Малаалу і Грету Тунберг?
Критика Юсуфзай досягла піку, підштовхнута обговореннями в TikTok та інформацією про її вживання наркотиків під час навчання в університеті, разом із повідомленнями про затримання Грети Тунберг у Газі. В Інтернеті з’явилося безліч коментарів на кшталт “Грета Тунберг – це те, ким вважає себе Малаала”, а також порівняння їхніх останніх справ.
“Я переглянув багато цих акаунтів і помітив, що багато з них можна назвати фанатськими,” - говорить Райан Бродерік, головний редактор Garbage Day, інформаційного бюлетеня про культуру Інтернету. “Це виглядало так, ніби дуже молоді люди без будь-якого справжнього політичного бекграунду ставляться до Грети та Малаали так, як до Сабріни Карпентер або Тейлор Свіфт.”
Контраст явний. У 2018 році Тунберг набула світової уваги, провівши страйк, відмовившись ходити до школи протягом трьох тижнів і сидячи перед шведським парламентом напередодні загальних виборів, щоб привернути увагу до глобальної кліматичної кризи. Тунберг пообіцяла страйкувати кожної п’ятниці, поки Швеція не почне дотримуватися Паризької угоди, що надихнуло протестні акції «Future for Fridays» по всьому світу.
Світові лідери та організації, включаючи Британський парламент і ООН, швидко визнали та оцінили акції протесту Тунберг. У 2019 році Time назвав її Людиною року. Проте її шлях до слави не був без ускладнень. Деякими критиками її сприймали як приклад білої привілегії в активістських колах — дочка двох відомих батьків, отримала визнання, яке інші активісти, особливо активісти кольору, не отримали.
З роками Тунберг, здавалося, підтверджувала свою активістську репутацію, утримуючи себе від екстракласних активностей та залишаючись радикальним голосом лівих. Від кризи біженців у Сахарі до прав працівників фабрик та військових злочинів ізраїльського уряду, її справи стали набагато менш популярними або легко асимільованими ліберальним establishments.
Оскільки радикальні ідеї та ліві фігури набирають популярності, цікаво, що Тунберг на даний момент виглядає більш привабливою публічною постаттю, вважає Бродерік. Адже Юсуфзай працює безпосередньо з ліберальними інституційними фігурами, які, в багатьох випадках, відповідальні за те, що підштовхує людей до більшого лівого спрямування.
“Я думаю, що [активізм Грети] є кращим відповідником для більш радикального політичного простору,” - говорить Бродерік. “Я не применшую [роботу Малаали]. Це активізм зовсім іншого роду і, врешті-решт, відбувається в іншому світі.”
Є певна абсурдність у порівнянні Юсуфзай і Тунберг. Вони не поп-зірки, які змагаються за перше місце в чартах. Хоча онлайн-суперечки щодо Малаали та Грети виявляють, що люди зліва вимагають більшого від прогресивних лідерів, ця сфабрикована конкуренція також демонструє, як фан-культура підриває наші стосунки з політикою.
Читайте також
- ФБР оприлюднило три меморандуми у справі Епштейна: що відомо про зв’язки Трампа та Клінтонів
- Справа Епштейна: чому Міністерство юстиції може не розкрити матеріали про Трампа
- Ніч проти 15 лютого: вибухи в Керчі, атака дрона у Запоріжжі та заява США про переговори
- Гілларі Клінтон про позицію Трампа: спроба схилити Україну до капітуляції неприйнятна
- Трамп закликав США "рухатися далі" від справи Епштейна: що відомо про свідчення Клінтонів
- Зустріч з Клінтон та пограбування: ведуча TNT Sports розповіла про жахливий досвід

