Економіка нової Антанти.
У попередній своїй статті я показав необхідність переформатування інфраструктурного проекту Тримор'я в нову Антанту. А сьогодні хочу поговорити про те, чому нова Антанта бажана для країн-учасниць Тримор'я як новий економічний союз.
Заходи промислової політики є таємною історією сходження розвинених країн світу. Всі ми знаємо про феноменальний успіх Китаю, який за останні 30 років став другою економікою світу і використав для цього промислову політику. Однак і США також займалися промисловою політикою приблизно з середини 19-го століття аж до 1945 року (час від часу до заходів промполітики вони звертаються і сьогодні). Але чомусь про це не прийнято говорити. Нам і країнам Східної Європи МВФ і Світовий банк постійно нав'язують вільну торгівлю як найправильніший і найпрогресивніший спосіб ведення економічних справ. Це, звичайно, зрозуміло: навіщо розвиненим країнам конкуренція? Вони сьогодні не знають, що робити з конкуренцією, що виходить з Китаю, навіщо їм ще нові проблеми?
Сучасна модель економіки полягає в тому, що одні країни розробляють і виробляють товари і послуги, а інші країни їх споживають. Розробкою і виробництвом займаються розвинені країни (іноді вони виробництво переносять в інші країни). Іншим країнам залишається тільки споживати товари і послуги, вироблені розвиненими країнами та їх сателітами: від автомобілів до послуг PricewaterhouseCoopers. Але так було не завжди, ще в середині 20-го століття багато малих країн Європи самостійно виробляли багато промислових товарів. Після економічної глобалізації, що відбулася після Другої світової війни (яка посилилася після 1991 року за рахунок зростання фінансової глобалізації), все змінилося. Тепер виробництвом займаються небагато країн. Виробників стає менше, тому що пропаганда приватизації в країнах, що розвиваються, нав'язувана МВФ, призводить до того, що національні приватизовані підприємства рано чи пізно опиняються під контролем міжнародних корпорацій.
"Хіба це погано, - запитає читач, - адже ці корпорації досить ефективні і набили руку у створенні якісних товарів, тому що вони мають доступ до капіталу і проводять численні технологічні інновації?". Так, це так. Але країни, які відмовляються від самостійної промислової політики, втрачають економічну суб'єктність і іноді опиняються в ситуації, коли вони позбавлені промислових виробів, критично необхідних їм для виживання і які не можна купити на світовому ринку: тому що їх їм не продають або тому що цим країнам не вистачає грошових коштів для цього. Ви вгадали, я говорю про зброю, ясно, яка необхідна Україні для виживання у війні з Росією.
"Азіатський тигр" проти країн Тримор'я
Економіст Адам Сміт (той самий) свого часу теж рекомендував США купувати товари в Британії, а продавати на світовому ринку сировину. Але вони його не послухали і почали втілювати в життя ідеї Александра Гамільтона, які являли собою мікс ідей про національну промислову політику. Саме тому сьогодні США виробляють літаки F-16, а ми не виробляємо, тому що у нас немає промислової політики.
Як же складаються в цьому відношенні справи в Центральній, Східній і Південно-Східній Європі? Та теж не найкращим чином: переважну більшість промислових товарів країни Тримор'я отримують від Заходу, Японії, Китаю та інших "азіатських тигрів". Можна сказати, що вони критично залежать від цих продуктів, а також від кредитних коштів, на які вони в основному і купують ці товари.
І ситуація ця нерозв'язна в разі, якщо основною економічною політикою країн Тримор'я буде вільна торгівля. Тому що складно конкурувати з корпораціями, розташованими в розвинених країнах, які динамічно розвиваються в технологічному плані, тому що мають кращий доступ до кредитного і акціонерного фінансування і, внаслідок цього, отримують більше можливостей залучати кращих фахівців. Тому технологічні підприємства, розташовані в країнах, що розвиваються, і дотримуються принципів вільної торгівлі, практично не мають шансів у конкурентній боротьбі з розвиненими країнами. Наприклад, за останні 50 років з'явився тільки один новий виробник в автомобільній/електромобільній галузі, і це - Tesla. І, до речі, з'явився він у США.
Країни Тримор'я, що входять до Європейського союзу, завжди будуть знаходитися в підпорядкованому становищі порівняно з Францією, Німеччиною, Італією, Швейцарією та країнами Бенілюксу. Вони ніколи не наздоженуть їх, оскільки йдуть у фарватері вільної торгівлі, яка ніколи не дозволить їм перевершити ці країни. Немає в країні промислової політики - значить і немає випереджаючого розвитку технологій, тільки можливості наздогнати і перегнати лідерів виробництва. Тому в майбутньому країни Тримор'я можуть стикнутися з проблемами щодо забезпечення озброєннями у разі війни з Росією (а вона обов'язково буде), як і сьогодні Україна.
Адже якщо скласти населення країн, що входять до Тримор'я, то це буде цифра приблизно в 122 млн осіб, щ
Читайте також
- Монобанк оновив інтерфейс: що нового і як відмовитись від змін
- Пенсіонери ризикують залишитися без прав: що загрожує водіям похилого віку
- Достатньо номера телефону: українців попередили про нову шахрайську схему з виплатами
- Аномальне тепло накриє Україну: синоптик Діденко порадувала прогнозом
- МВС розкрило цифри: чому 78% кандидатів не можуть отримати водійські права
- В Україні запрацює новий тариф на електрику: хто отримає знижку на три місяці