Як осіння депресія впливає на сімейні стосунки та що з цим робити.
У міру того, як дні стають коротшими, а температура за вікном невпинно знижується, у багатьох людей з’являється відчуття млявості, пригніченості та розбитості. З одного боку нормально відчувати періодичні спади настрою, особливо коли яскраве літо змінюється прохолодними обіймами осені. Але буває так, що зміни у поведінці стають надто сильними та починають заважати звичайній рутині та сімейним стосункам.
Звідки береться осіння хандра
Немає єдиної причини виникнення осінньої тривожності, та й проявляється вона у всіх по-різному. Хтось просто відчуває незначну втрату енергії, інші ж можуть стикатися з серйозними симптомами депресії, яка навіть має власну назву — сезонний афективний розлад (САР).
Згідно з дослідженнями, до 10% людей страждають від САР — цей показник може варіюватися залежно від країни. При цьому жінки в 4 рази більше схильні до сезонного афективного розладу, ніж чоловіки, і цей стан часто вперше проявляється у віці 18-30 років.
Серед причин розвитку осінньої хандри вчені називають:
- Зменшення впливу сонячного світла, яке допомагає регулювати наші циркадні ритми та збільшує вироблення серотоніну — гормону, що впливає на настрій.
- Надлишок мелатоніну, який відповідальний за регулювання сну, змушує людей почуватися млявими та втомленими.
- При меншій кількості сонячного світла падає рівень вітаміну D, що також впливає на настрій та рівень енергії.
Такі зміни в фізіологічному стані відбиваються на поведінці: з’являється відчуття суму, зниження інтересу до звичних занять, проблеми зі сном, зміни в апетиті, навіть роздратованість чи замкнутість. Що часто призводить до збільшення напруги в родині та конфліктів, оскільки емоційний стан одного з членів сім’ї впливає на всіх.
Як зберегти гармонію в родині
Не варто ігнорувати наявні симптоми, особливо якщо вони суттєво впливають на ваше повсякденне життя. Бо це може виявитися справжня осіння депресія — сезонний афективний розлад, з яким без професійної психологічної підтримки навряд вдасться впоратися.
Якщо ж ваш стан є результатом втрати енергії через погоду, дослухайтеся цих порад від психологів сервісу MOZHNA, аби мінімізувати його вплив на добробут вашої родини:
- Намагайтеся якомога більше бувати на сонці, або хоча б посидіть біля вікна.
- Збільшіть споживання вітаміну D (обов’язково проконсультуйтеся з лікарем) або додайте у свій раціон жирну рибу, яйця, гриби, сир тофу та інші продукти, що багаті на цей вітамін.
- Їжте здорову їжу: замість торта чи печива спробуйте приготувати десерт із сезонних фруктів — яблук та груш.
- Проводьте час з друзями та родиною — це чудовий спосіб підняти настрій та уникнути соціальної ізоляції.
- Поговоріть з близькими про те, як зміна сезону впливає на вас, щоб вони могли краще зрозуміти ваш настрій та емоції.
- Запишіться на консультацію до сімейного психолога. Він допоможе розібратися в емоціях і відчуттях кожного члена родини, навчить ефективного спілкування та подоланню непорозумінь.
Міжсезонна хандра одного з партнерів може суттєво вплинути на стосунки, але це не вирок. За наявності бажання та доклавши зусиль, можна відновити емоційний зв’язок і зміцнити стосунки, і сімейний психолог стане у цьому випадку найкращим помічником.
Читайте також
- Як купувати автозапчастини для себе за найкращими цінами на ринку
- Поради для подорожей Україною та з України у 2024 році
- Особливості вибору та монтажу натяжних стель у приватних будинках
- Як вибрати духову шафу для випікання: ключові функції та режими
- Інтерʼєрні та фасадні фарби КРАЙЗЕЛЬ для оригінальних рішень
- Останні новини: 1 проста ідея пасивного доходу, яка допоможе вам розбагатіти в 2024 році