Як можна розірвати договір купівлі-продажу автомобіля.

Як можна розірвати договір купівлі-продажу автомобіля
Як можна розірвати договір купівлі-продажу автомобіля

Договір про купівлю і продаж автомобіля неймовірно простий і популярний. Втім, іноді виникає необхідність його розірвати. І тоді потрібно зрозуміти, як і в які терміни це можна зробити без втрат. Адже наслідки можуть бути досить серйозними. 

Як розірвати договір купівлі-продажу автомобіля потрібно знати і всім продавцям, і потенційним покупцям. Адже це важливий інструмент, який доступний буквально всім сторонам угоди. Втім, анулювати договір купівлі-продажу авто не так просто, адже все залежить від виду угоди. Також, в який термін можна розірвати договір купівлі-продажу автомобіля, залежить від стану авто. В цілому на весь цей процес впливає досить багато факторів. 

Як розірвати договір купівлі-продажу авто?

розірвати договір купівлі-продажу автомобіля

Продаж автомобілів відбувається щодня. Навіть в період війни в Україні цей процес залишається актуальним. Втім, питання, як можна розірвати договір купівлі-продажу автомобіля, досить велике. Адже повинна бути причина і наслідки. 

Розірвання договору купівлі-продажу автомобіля може стати необхідним у різних ситуаціях: від виявлення прихованих дефектів транспортного засобу до порушення умов угоди однією з сторін. 

анулювати договір купівлі-продажу авто

У 2024 році в Україні діють певні юридичні процедури, які допомагають врегулювати такі питання. Щоб взагалі виник процес розірвання договору, повинно бути підставу. Вагомими причинами можна вважати: 

  1. Під час укладення угоди стався обман. Якщо продавець приховав значні недоліки автомобіля, такі як пошкодження, аварійне минуле або юридичні обмеження (арешт, заборона на відчуження).

  2. Одна зі сторін порушила домовленості. Наприклад, покупець не вніс повну оплату, або продавець не надав усі обіцяні документи.

  3. Умови договору не можна виконати. Якщо автомобіль не може бути передано через втрату, пошкодження або інші причини, угода може бути анульована.

  4. У автомобіля були виявлені дефекти. Якщо автомобіль має приховані недоліки, які не були виявлені на етапі покупки, і ремонт вимагає значних витрат.

  5. Також якщо під час укладення договору в документах була допущена помилка. Невірно вказані дані в договорі можуть стати підставою для визнання його недійсним.

В цілому можуть виникнути і специфічні причини розірвання договору. У цьому випадку потрібно зрозуміти, що найпростішим способом розірвання договору може бути угода сторін. Усі інші причини мають мати свій специфічний шлях рішення. 

Правила розірвання договору 

в який термін можна розірвати договір купівлі-продажу автомобіля

Розірвання договору купівлі-продажу вимагає дотримання певної послідовності дій. Само угода вже знаходиться в правовій площині і просто розірвати договір неможливо. 

Що потрібно зробити:

  1. Для початку зібрати докази порушень. Перш ніж почати процедуру розірвання, переконайтеся, що у вас є документи і матеріали, що підтверджують підстави: акт технічної експертизи автомобіля, переписка з боку (якщо є) і копія договору з вказівкою спірних умов.

  2. На цьому етапі можна вже врегулювати конфлікт мирним шляхом. Зверніться до іншої сторони з проханням вирішити проблему: направте офіційний лист-претензію, вкажіть конкретні порушення і термін їх усунення і  прикладіть докази своїх вимог.

  3. Можна звернутися до суду. Якщо конфлікт не вдалося вирішити мирно, подавайте позовну заяву до суду. 

В будь-якому випадку потрібно знайти хорошого юриста і проконсультуватися з ним. Юридична допомога допоможе уникнути помилок і прискорить процес. 

як розірвати договір купівлі-продажу авто

Щоб розірвати договір, потрібно зібрати документи: 

  1. Оригінал договору купівлі-продажу. Це найважливіший і пріоритетний варіант. 

  2. Усі документи на авто, якщо вони є. 

  3. Копії чеків або платіжних документів.

Не у всіх випадках документи на авто є на руках, але потрібно зібрати якомога більше документів. Також до позову прикладаються і свої документи: паспорт, код. 

Також відразу потрібно обговорити, які складнощі можуть виникнути з розірванням договору. Про що йдеться: 

  1. Перш за все йдеться про складнощі повернення грошей. Якщо продавець витратив отримані кошти, процес повернення може затягнутися. У такому випадку суд може зобов'язати його відшкодувати суму частинами.

  2. Часто потрібно додатково провести незалежну експертизу. При спорах про технічний стан автомобіля суд може вимагати проведення експертизи. Це займає час і вимагає додаткових витрат.

  3. Можуть з'явитися і штрафні санкції. Деякі договори містять умови про штрафи за розірвання. Перевірте договір перед подачею позову.

Не можна забувати про термін позовної давності. За законом, позов можна подати протягом трьох років з моменту виявлення порушення.

Як врятувати себе від майбутніх проблем? 

як можна розірвати договір купівлі-продажу автомобіля

Отже, деякі проблеми можна попередити заздалегідь. Щоб не зіткнутися з необхідністю розірвання договору, дотримуйтеся наступних правил:

  1. Слід відразу перевірити все стан авто. Запросіть спеціаліста для діагностики, особливо якщо авто купується з пробігом.

  2. Необхідно перевірити всі юридичні нюанси по авто. Перевірте автомобіль на наявність арештів, штрафів або заборони на відчуження через онлайн-сервіси МВС України.

  3. Також перед підписанням договору потрібно прочитати всі умови. Переконайтеся, що всі умови прописані коректно, включаючи гарантію і терміни передачі.

  4. Будь-які угоди потрібно укладати тільки в присутності нотаріуса. Нотаріус перевірить документи і мінімізує ризики.

Є і альтернатива того, як урегулювати виниклий конфлікт. Якщо спір можна вирішити без суду, це значно заощадить час і кошти. Розгляньте такі варіанти:

  1. Звернення до професійного медіатора допоможе сторонам прийти до компромісу.

  2. У разі наявності арбітражного пункту в договорі спір може бути вирішений в арбітражному суді.

Розірвання договору купівлі-продажу автомобіля – це складна, але здійсненна процедура, якщо діяти послідовно і підготувати всі необхідні документи.


Читайте також