Як правильно розірвати договір оренди квартири раніше терміну.

Як правильно розірвати договір оренди квартири раніше терміну
Як правильно розірвати договір оренди квартири раніше терміну

Для законного проживання в чужій нерухомості необхідно укласти спеціальний договір. Зазвичай йдеться про договір оренди. Крім того, щоб зрозуміти, як правильно укласти договір, потрібно знати, як правильно розірвати договір оренди квартири. Такий алгоритм потрібно знати як орендодавцю, так і тому, хто шукає квартиру на оренду. 

Про те, як розірвати договір оренди квартири, слід дізнатися тому, хто збирається поселитися в квартиру. Адже отримуючи таку послугу, потрібно вміти захищати свої права. Зрозуміти, як розірвати договір оренди квартири раніше терміну, потрібно і власнику нерухомості, адже у нього є свої права, але й обов'язки. Також, як розірвати договір найму квартири, слід розуміти сторонам, щоб уникнути виплати штрафних зобов'язань. 

Як розірвати договір про найм квартири: як анулювати угоду правильно? 

як правильно розірвати договір оренди квартири

Необхідність оформити і розірвати угоду виникає досить часто. Адже в Україні договір оренди квартири – це юридично обов'язковий документ, що регулює права та обов'язки орендаря та орендодавця. Однак в житті можуть виникнути обставини, що вимагають дострокового розірвання договору оренди.

Незалежно від причин, чому потрібно розірвати договір, зробити це потрібно правильно. При цьому кожна сторона має свої уразливі точки. Навіть власник нерухомості не може просто так виселити “квартирантів”. 

Почати потрібно з того, які взагалі є причини, щоб розірвати договір. Зазвичай йдеться про: 

  1. Ініціативу орендаря. До таких причин відноситься необхідність переїзду в інше місто, погіршення фінансового становища або несоответствие умов житла (наприклад, наявність прихованих дефектів).
  2. Ініціатором може виступити і орендодавець. Він може не отримувати оплату, помітити порушення домовленостей. Ще до таких причин можна віднести і особисті потреби орендодавця (повернення в квартиру для проживання).

Потрібно виділити, як причину розірвати договір, ситуації, які відбулися ззовні (не винна жодна зі сторін). Наприклад, стихійні лиха або аварії або визнання житла непридатним для проживання.

як розірвати договір оренди квартири

Найпростішою причиною може стати згодом сторін. Тобто обидві сторони досягли домовленості про припинення оренди.

Як правомірно розірвати договір? 

як розірвати договір оренди квартири раніше терміна

Що укладення, що розірвання договору відбувається в правовому полі. Відповідно до Цивільного кодексу України і інших нормативних актів, сторони можуть розірвати договір оренди, якщо:

  1. В самому договорі є пункт, завдяки якому можна швидко і законно розірвати угоду. 
  2. Якщо одна зі сторін ігнорує умови договору (систематично їх порушує). 
  3. Також можуть бути обставини, що роблять виконання договору неможливим. У такому випадку також може відбуватися правомірне розірвання договору. 

Важливо пам'ятати, що розірвання договору без достатніх підстав може потягти фінансові санкції або судові розгляди.

Розірвання договору за згодою сторін 

як розірвати договір найму квартири

Найпростішим і доступним способом, як розірвати договір, може бути угода сторін. Як це відбувається: 

  1. Для початку проводяться переговори, обговорюються причини і способи розійтися “мирно”. Також кожна зі сторін може запропонувати взаємовигідні умови (наприклад, відшкодування витрат або додатковий час на пошук нових мешканців).
  2. Якщо сторони приходять до єдиного рішення, далі готується саме угоду. Для цього складається письмова угода про розірвання договору. У цьому договорі потрібно вказати дату припинення оренди, умови повернення застави та інші деталі.
  3. Обов'язково таку угоду потрібно завірити нотаріально. Якщо договір був нотаріально посвідчений, угода про його розірвання також має бути посвідчена нотаріусом.

Це простий і досить швидкий в оформленні варіант. 

Якщо договір розриває одна сторона

як розірвати договір о наймі квартири

Є і інші випадки, коли договір потрібно розірвати тільки з однієї сторони. Тобто якщо досягти згоди не вдається, сторона, яка бажає розірвати договір, може ініціювати одностороннє розірвання. Як це зробити орендарю: 

  1. Для початку потрібно вивчити договір. Перевірте, передбачена чи можливість одностороннього розірвання. Переконайтеся, що всі зобов'язання виконані (наприклад, оплата оренди).
  2. Далі потрібно обов'язково повідомити орендодавця. Письмово повідомте орендодавця про намір розірвати договір. Також вкажіть причини і запропонуйте можливі рішення.
  3. Наступним етапом буде звільнення квартири або будинку. Переконайтесь, що житло знаходиться в належному стані. Передайте ключі орендодавцю.

Як це зробити орендодавцю: 

  1. Знову потрібно ретельно переглянути договір. Переконайтеся, що підстави для розірвання відповідають умовам договору.
  2. Наступним етапом буде повідомити орендаря. Надішліть письмове повідомлення орендарю про розірвання.
  3. Не можна забувати про юридичне супроводження. Якщо орендар відмовляється залишати житло, зверніться до суду для виселення.

Ця процедура більш складна, особливо з юридичної точки зору. 

Як розірвати договір через суд? 

У випадках, коли сторони не можуть досягти домовленості, розірвання можливе тільки через судове розгляд. Це найскладніший і тривалий шлях. 

Як це зробити: 

  1. Спочатку потрібно почати готувати позов. Складіть позовну заяву з указанням підстав для розірвання. Додайте копію договору оренди і докази порушення умов.
  2. Наступним етапом буде подача позову до суду. Подайте заяву до суду за місцем знаходження квартири.
  3. Після цих етапів буде судове розгляд. Подайте свої доводи і докази і тоді дожидайте рішення суду.

Коли суд винесе ухвалу, потрібно буде виконати рішення суду. Якщо суд задовольнить позов, договір буде розірвано. Тобто орендодавець може звернутися до виконавців, якщо знадобиться виселення.


Читайте також

Отримай доступ в канал свіжих новин 112.ua