Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego zapobiegło defraudacji 20 mln UAH na tomograf dla onkologicznego szpitala.

Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego zapobiegło defraudacji 20 mln UAH na tomograf dla onkologicznego szpitala
Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego zapobiegło defraudacji 20 mln UAH na tomograf dla onkologicznego szpitala

Po dowiedzeniu się o możliwym przywłaszczeniu i defraudacji budżetowych środków na zakup tomografu dla onkologicznego szpitala, detektywi terytorialnego zarządu Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego (BBG) w obwodzie kijowskim rozpoczęli śledztwo. Z informacji prasowej BBG wynika, że jednostka komunalna Baza Specjalnego Zaopatrzenia Medycznego ogłosiła przetarg na zakup tomografu za 44,5 miliona UAH w tym roku.

Na prośbę onkologicznego szpitala, administracja obwodu przewidziała 20 milionów UAH częściowego finansowania na tomograf w ramach programu Zdrowie Kijowszczyzny na następne trzy lata.

Po analizie zakupów podobnego sprzętu u innych zamawiających, specjaliści BBG doszli do wniosku, że cena na zakup była zawyżona niemal dwukrotnie.

Dzięki działaniom BBG, administracja obwodu kijowskiego zrezygnowała z przyznania 20 milionów UAH na tomograf dla ośrodka onkologicznego.

Szef Terytorialnego Zarządu BBG w obwodzie kijowskim Maksym Kuterha podkreślił, że dzięki zidentyfikowanym ryzykom podczas przeprowadzania zakupów udało się uniknąć marnotrawstwa 173,8 miliona UAH w tym roku.

Na razie postępowanie przygotowawcze w sprawie Przywłaszczenia, defraudacji lub przywłaszczenia cudzej własności poprzez nadużycie funkcji przez osobę pełniącą funkcje publiczne (cz. 3 art. 191 KK Ukrainy) trwa.

A swoją drogą, wcześniej organy ścigania ujawniły przestępczy schemat, w który zaangażowani byli kierownicy Państwowej Służby Łączności Specjalnej. Byłego szefa Dżumpowskiej Łączności Specjalnej Jurija Szczygła oraz jego zastępcę Wiktora Żorę podejrzewa się o nielegalne przywłaszczenie budżetowych środków w wysokości ponad 62 milionów UAH.

Oprócz tego wiadomo, że 'sługa' Andrij Odarczenko zaproponował szefowi Agencji Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury Mustafie Najemu 50 tysięcy dolarów w kryptowalucie.

Przeprowadzając śledztwo w sprawie możliwych faktów przywłaszczenia i defraudacji budżetowych środków na zakup tomografu, detektywi Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego w obwodzie kijowskim odkryli zawyżoną cenę na sprzęt i umożliwili rezygnację z wydatków na zawyżony sprzęt, unikając tym samym marnotrawienia znacznej kwoty z budżetu państwowego.


Czytaj także

Reklama