Indeksacja emerytur w 2025 roku: kto z Ukraińców już zaczął otrzymywać podwyższone wypłaty.
Ukraińscy emeryci otrzymają zindeksowane wypłaty emerytalne od 4 marca 2025 roku.
Całkowity wzrost wynosi 11,5%, co średnio zwiększa wysokość emerytury o 556 hrywien, informuje Ministerstwo Polityki Społecznej Ukrainy.
Zgodnie z informacjami Ministerstwa, średnia wysokość emerytury na Ukrainie wzrośnie z 5789 do 6345 hrywien. Całkowicie podwyżka dotyczy ponad 10 milionów obywateli.
Indeksacja obejmuje kilka kategorii emerytów:
- 9,2 miliona osób, którym emerytura została przyznana na ogólnych zasadach
- 672 tysiące emerytów służb mundurowych
- 98 tysięcy osób, które otrzymują emeryturę z tytułu niepełnosprawności oraz w przypadku utraty żywiciela w wyniku katastrofy w Czarnobylu
- 79,6 tysiąca emerytów z niepełnosprawnościami w wyniku wojny oraz uczestników działań wojennych, którzy otrzymują minimalne wypłaty emerytalne
- 23,4 tysiąca byłych pracowników organów samorządowych oraz państwowych urzędników
Ministerstwo przypomina również, że indeksacja dotknie miesięcznych wypłat ubezpieczeniowych dla 158 tysięcy osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych, a także dla osób, które mają prawo do świadczeń ubezpieczeniowych w przypadku śmierci poszkodowanego.
Ponadto, 1 kwietnia 2025 roku odbędzie się automatyczny przelicznik emerytur dla 629 tysięcy pracujących emerytów z uwzględnieniem ich zaktualizowanego okresu składkowego.
Czytaj także
- Krym bez paliwa dla cywilów – nowe restrykcje na stacjach benzynowych
- Ponad 20% rosyjskich rafinerii wyłączonych z użytku: kryzys paliwowy dotyka 53 regionów
- Ciągłe doskonalenie zawodowe to już konieczność: polskie i ukraińskie firmy szykują się na ekspansję na Zachód
- Rosyjska gospodarka wymknęła się spod kontroli – wydatki na armię sięgają 10% PKB
- Ukraińcy płacą ukryte opłaty przy wypłacie gotówki z polskich kart
- Kryzys paliwowy w Rosji: kolejki na stacjach i limity do 30 litrów na samochód

